Zredukuj, co potřebuješ aneb zbav se zbytečností

08. 3. 2021
Off

Než jsem začala dávat dohromady tyhle řádky, musela jsem dojít s košem, uklidit si stůl a zamést a vytřít chodbu, kde momentálně vládnou dělníci. Je to tak, prostě zbavovat se zbytečností dělá dobře mojí duši. A přesně tak já chápu minimalismus. Neznamená pro mě, že žiju v holobytě, že (opravdu) nemám co na sebe nebo nemám víc než dva oblíbené hrnky na kafe.

Minimalismus pro mě znamená, že nemám věci, které jsou pro mě zbytečné, nebo možná lépe „nadbytečné“. Nejsem tak věcmi zahlcená a mám jen tolik, kolik chci a potřebuju mít. To mi pomáhá udržovat si pořádek nejen doma, ale hlavně v hlavě.

Photo by freestocks on Unsplash

Jaké věci lze považovat za nadbytečné?

Jsou to věci, které vám nepřináší žádný užitek. Daly by se rozdělit do několika kategorií. Jde o věci, které:

Neplní svůj původní účel

  • jsou prošlé nebo rozbité a nejdou opravit nebo využít jinak – například stará pánev, může hezky posloužit jako nádoba pro domácí skalku

Plní svůj účel, ale vám už nepřináší žádný užitek

  • například kalhoty, které jsou vám po jarním detoxu moc velké a vy do nich už nikdy nehodláte přibrat, nebo starší mixér, po tom, co jste k Vánocům od rodiny dostali svůj vysněný

Nikdy žádný účel neměly

  • všechny ty drobnosti, které jsou opravdu na nic a nebo ty, které už roky smutně čekají, až je k něčemu úžasnému využijete. A ono pořád nic.

Už vám nedělají radost nebo vás dokonce obtěžují

  • nevhodné dárky nebo třeba vybavení ke koníčku, který vás už dávno opustil
Photo by freestocks on Unsplash

Jak je poznat a vytřídit

Než se na třídění věcí vrhnete, pojďme si říct, jak to můžete celé uchopit a jak jsem na to šla já. Nejčastěji se asi můžete setkat s tříděním podle umístění předmětů, tedy místností/skříní/šuplíků. Má to dost do sebe, ale podle mě je o něco efektivnější třídit podle kategorií. Tak se vám nestane, že budete třídit zvlášť oblečení v chodbě a zvlášť to v ložnici. Dejte ho na jednu hromadu a třiďte společně. Dokumenty také nejdříve sjednoťte na jedno místo a až potom v nich dělejte pořádek.

 

Na třídění můžete jít podle umístění, nebo také podle kategorií.

 

Světoznámá odbornice na třídění věcí Marie Kondo doporučuje vzít každou věc do ruky a procítit, zda nám stále dělá radost. Nemyslím si, že je to nejlepší způsob, protože mám doma spoustu věcí, ke kterým nemám žádný vztah a přesto si je nechám (například kartáček na zuby nebo vařečka). Tento způsob může fungovat možná u oblečení, ale u praktických/účelových věcí v domácnosti jen těžko. Běžné vybavení domácnosti můžete roztřídit na „ano, nechat“, „ne, poslat dál“ a „nevím, možná“. Právě ty nerozhodnuté věci můžete dát na nějakou dobu stranou, abyste přišli na to, zda vám budou chybět. Pokud zjistíte, že jste si na ně ani nevzpomněli, můžete je dát s klidem pryč.

 

Zkrátka způsobů je spoustu a na každou kategorii (aspoň mně) funguje něco trochu jiného.

 

Za zvláštní kategorii považuji věci sentimentální. Pokud nejde o dekorace, vymezte si na takové vzpomínkové předměty jedno konkrétní místo (šuplík, krabici) a schovávejte je tam. Aspoň budete přesně vědět, kam jít, až to na vás přijde.

Photo by freestocks on Unsplash

Kde se jich zbavit?

K třídění a vyřazování věcí neodmyslitelně patří otázka, kam s nimi. A směsný kontejner rozhodně není jediná odpověď. Pro vás nadbytečné věci můžou ještě spoustu lidem posloužit.

Proto ráda vždy v první řadě nabízím věci lidem ve svém okolí (rodina a přátelé), poté v širší komunitě, kde věci můžete darovat, vyměnit (možná už jste slyšeli o SWAPu) nebo prodat. Pokud věc podle vás už nemůže sloužit dál, můžete zkusit vymyslet jiné využití (příklad výše zmíněná pánev à la květináč), fantazii se meze nekladou a tady to platí dvojnásob. Některé věci možná budete moct vrátit (například prošlé léky do lékárny nebo něco, co jste si kdysi půjčili a zapomněli vrátit zpět). Až v poslední řadě by měla být varianta “vyhodit“ a tady taky jednejte s rozmyslem. Věci a materiály, které je možné recyklovat, určitě roztřiďte do správných barevných kontejnerů. Uvidíte, že do toho klasického černého pak poletí minimum.

 

Dejte si ale dobrý pozor na to, abyste se věcí opravdu zbavili. Ideálně si stanovte termín, do kdy musí být vyřazené věci z domácnosti pryč. A pryč neznamená nechat ležet v tašce u dveří. Pryč!

 

Jedině pak máte hotovo. Aspoň dokud vás třídění nepopadne zas.

A co dělat, aby vám tenhle stav doma i v hlavě aspoň chvíli vydržel? Nakupujte s rozmyslem. Využívejte, co máte. Redukujte množství toho, co potřebujete. A v neposlední řadě se o svoje věci dobře starejte, aby vám sloužily co nejdéle.

 

Nezapomeňte ale, že cesta k minimalismu je proces. Tak k sobě při třídění buďte laskaví a nenuťte se do vyhazování věcí, kterých se zbavit (zatím) nechcete.

Photo by freestocks on Unsplash

VÝZVA

Pokud jste hodně odhodlaní nebo máte rádi výzvy, můžete si (klidně s někým) zahrát minimalistickou hru (já jí říkám výzva, protože o výzvu opravdu jde). Spočívá v tom, že každý den v měsíci vyřadíte tolik věcí, kolikátého je den v měsíci. Začnete prvního a vyřadíte jednu věc, druhého dvě a tak dále.. Spočítala jsem to za vás, v dubnu to bude čítat 496 vyřazených věcí. Můžete si zasoutěžit s kamarádkou, která z vás vydrží vyřazování déle. A nemyslete si, že jich tolik nemáte a doma nic nezbyde. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

Přečtěte si o výzvě víc.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.