Udržitelná menstruace

Udržitelná menstruace

Mezinárodní projekt v rámci Višegrádského fondu (2023, 2024-2025)

Krámy, Bloody Mary, červený kód, teta Irma… Ať už menstruaci nazveme jakkoli, je její komunikace na celospolečenské úrovni velmi bídná. Menstruace je stále opředena mnoha tabu a mylnými představami, i když je to každý měsíc přirozenost zhruba poloviny lidstva! A tabuizace neurčuje jen veřejný diskurz, ale i legislativu: ačkoli je snižování odpadu a nakládání s ním prioritou Evropské unie, regulace odpadu menstruačních pomůcek, zejména jeho předcházení, je téměř úplně opomíjena.

Tuny vložek a tamponů – co se s nimi stane?

Podle výzkumu organizace Zero Waste Europe z roku 2019 o menstruačních pomůckách průměrná žena za svůj život vyhodí 180 kg vložek a tamponů! Na úrovni Evropské unie to znamená 50 miliard vyřazených menstruačních produktů a 590 000 tun odpadu ročně. Navíc je recyklace těchto produktů velmi omezená. 87 % z nich končí na skládkách a 13 % je spálena. To je problém hned v několika ohledech. Na jedné straně skládky vyžadují obrovské množství prostoru, který ubíráme biotopu. Na druhou stranu při rozkladu vznikají škodlivé látky (včetně skleníkových plynů a těžkých kovů). Odhaduje se, že plastu trvá 550 let než se rozloží a dále znečišťuje životní prostředí ve formě mikroplastů.
Dalším problémem je, že některé ženy stále vyhazují své použité menstruační pomůcky do záchodu místo do odpadkového koše. To může ucpat odtok odpadu, znečistit vodní zdroje a dále zatěžovat jak životní prostředí, tak ekonomiku.

Udržitelná menstruace se Zerowasters
Udržitelná menstruace se Zerowasters
Udržitelná menstruace se Zerowasters

Udržitelné řešení nasnadě

Jednoduchým řešením tohoto problému jsou opakovaně použitelné menstruační produkty. Menstruační kalhotky, pratelné vložky a intimní menstruační kalíšky spotřebují méně energie, stojí ve výsledku méně peněz a znamenají méně odpadu než jejich jednorázové protějšky. Například menstruační kalíšek stačí používat pouze jeden nebo dva cykly ženy, aby byl ekologický ve srovnání s jednorázovými tampony a vložkami. A pokud se ti podaří se k němu zavázat dlouhodobě (v průměru ho můžeme používat 5-10 let), můžeš snížit odpad z jednorázových produktů o 99 %. To je skvělý úspěch, protože pokud by na intimní kalíšky přešlo jen 20 – 30 % žen, množství odpadu určeného na skládku nebo do spalovny by se v Evropské unii snížilo až o 100 – 150 tisíc tun ročně! To by nejen chránilo životní prostředí, ale také naši peněženku: my i města bychom utráceli méně za odpadové hospodářství. Totéž lze říci o menstruačních kalhotkách a pratelných vložkách, i když se opotřebují o něco dříve.

Potřebujeme tvůj názor!

Vytvořili jsme krátký dotazník o menstruačních pomůckách, abychom zjistili, zda máš nějaké obavy nebo strachy z používání těch, které jsou opakovaně použitelné. Tvoje odpověď nám pomůže lépe pochopit, jaké informace potřebuješ k prolomení bariér v této oblasti. Průzkum je anonymní a jeho vyplnění zabere jen několik minut. Děkujeme za tvou pomoc.

Kde začít?

Dnešní doba nabízí stále více možností – kalíšky, pratelné vložky, menstruační kalhotky, menstruační houby… Každá žena si může najít to pravé pro sebe, v čem se bude cítit pohodlně a bezpečně – bez kompromisů!
Protože ze zkušenosti víme, že není snadné se rozhodnout a začít, shromáždili jsme některé z nejdůležitějších informací, které ti pomohou začít na této cestě. Stáhni si informační brožuru, přečti článek, nebo se jen zasměj u našeho videa.

Proč do toho nejdou všechny ženy?

Navzdory ekonomickým a ekologickým výhodám stále pouze malá část žen používá opakovaně použitelné menstruační pomůcky. Některé ženy se kvůli nedůvěře nebo nedostatku informací vzpírají, jiné se za krvácení stydí. A pro mnoho žen je také problém najít jednorázovou vyšší finanční částku za menstruační kalíšek nebo pratelné kalhotky. Z dlouhodobého hlediska však mohou být tyto udržitelné alternativy řešením i problému menstruační chudoby, neboť vyšší náklady se vrací již za pár měsíců.
Disponibilní příjem žen nelze z jedné minuty na minutu změnit, ale daně zaplacené za hygienické produkty ano! Česko patří k zemím, které mají v současnosti nejvyšší daňovou sazbu za menstruační produkty v Evropě, a to 21 %. Ve většině evropských zemí se pohybuje v rozmezí 3 – 9 % a v Irsku byl zrušen úplně. Dámské hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží (www.kalisek.cz).

Aktivity Zerowasters

Udržitelná menstruace kloubí předcházení vzniku odpadu s péčí o vlastní zdraví, životní prostředí a dokonce o peněženku (z dlouhodobého hlediska). V rámci aktivit neziskové organizace Zerowasters vzděláváme o udržitelné menstruaci v online kampaních, webinářích, workshopech a na edukačních stáncích. Kontaktuj nás a připravíme program i pro tebe, tvé kamarádky nebo kolegyně v práci. Máš-li chuť a odvahu pusť se do workshopu po vlastní ose a využij připravenou metodiku.