Zero waste ke svačině

05. 10. 2021
Off

Možná si potrpíte na designové krabičky a možná si svačinu nosíte v letitém obalu od polárkáče. Nehledě na přístup, pokusím se vám nabídnout pár rychlých tipů na zero waste svačinky, co se týče možností, jak je zabalit i receptů, tak jak je sama znám.

Jídlo do skleničky

Zavařovačka je pro zero wastery ikonická. Bea Johnson do jediné zavařovací sklenice vměstná rodinný odpad za celý rok. Z bezobalového obchodu si v ní můžete odnést rýži i šampón, stejně jako si do ní necháte načepovat pivo nebo připravit cappuccino. Stejně dobře se hodí k nošení svačinek. Skvěle z ní chutná granola s jogurtem a ovocem. Navrstvené na sobě navíc vypadají perfektně. 

 

Tip pro sladkomilné zákazníky bezobalových obchodů: Při nákupu a přenosu čokokokosek vznikají na dně nádob drobečky. S „omluvou“, že správný zero waster přece zbytečně nic nevyhodí, jimi můžete nahradit granolu. Pak už jde ale spíš o zákusek, než o svačinu.

 

Velmi výživnou obdobou svačiny do skleničky může být i obilná kaše, na kterou navrstvíte své oblíbené ořechy, sušené i čerstvé ovoce, sirupy, kakao, skořici nebo čokoládové pecky.

Jídlo do skleničky

Pomazánky a zero waste

Pomazánky se hodí ke zpracování nezužitkovaných surovin z vaší lednice. Variant je nekonečně mnoho. Pokud jde ale o svačinky, které bude člověk převážet, vyhýbala bych se pomazánkám s mléčným nebo majonézovým základem (jako je třeba vajíčková) a využila hlavně kombinaci předem namočených semínek nebo luštěnin (slunečnice, různé druhy čočky, cizrna) se zeleninovou složkou

K červené čočce se hodí třeba mrkev nebo dýně, slunečnicový základ je zase skvělý s pečeným lilkem a trochou česneku. Pro krémovější konzistenci takových pomazánek můžete využít tahini nebo sušené kokosové mléko. Ingredience rozmixujte. Taková pomazánka se nehodí pouze na chleba, posloužit může i jako dip k hranolkům čerstvé zeleniny (mrkev, řapíkatý celer, okurka), k čerstvému salátu nebo krekrům a křupavým chlebům.

 

I pomazánce a zeleninovým hranolkům sluší zavařovačky.

Zero waste svačina ve formě pomazánky.

Zabaleno

V pohádkách se buchty na cestu balí do uzlíčku. Vy ale nechejte plátýnko doma, kde se hodí třeba k uchování chleba, a svoji svačinu si zabalte moderněji. Existuje nepřeberné množství potravinových boxů a dóz z různých materiálů. Vyjma těch jsou zero wasterům k dispozici voskované ubrousky a kapsy nebo látkové kapsy či wrapy. To jsou ti praví pomocníci pro zabalení obložených chlebů, sendvičů a tortill.

Jednoduché obaly se zavíráním na suchý zip si můžete ušít doma. Ty podšité nepropustnou látkou je možná lepší koupit, protože látky, které mohou přijít do styku s potravinami, se často špatně shání.

Tři rychlé tipy

  • Na cesty se vám možná budou hodit skládací boxy, jejichž objem se po složení minimalizuje.
  • Pokud přenášíte křehké dorty a koláče, je ideální použít víčko nádoby jako podnos a nádobou samotnou koláč přiklopit, velmi to usnadní nabírání.
  • Dózy a krabičky, ve kterých jste zapomněli zbylé jídlo, vyčistíte a desinfikujete účinně a levně podle našeho návodu.

Plná krabička (nejen) pro celiaky

Pokud vás už nebaví běžné pečivo a potřebujete připravit vydatnou svačinu třeba i pro větší počet lidí, doporučuji vám polentový koláč. Je to nejvíc zero waste svačina, protože dokáže z vaší lednice dostat zlikvidovat různorodé zbytky surovin. Upotřebíte v něm zbytky sýrů, veškeré zeleniny, sušená rajčata nebo olivy. Základ je ale možné promíchat i se zbylým zeleninovým pyré nebo nastavit vejci. 

 

Recept je navíc velmi jednoduchý a můžete ho přizpůsobit surovinám, které máte k dispozici.

Nejvíc Zero waste svačina ve formě kukuřičné polenty.
  • Uvařte polentovou kaši tak, jak jste zvyklí – tzn. někdo ve vývaru, někdo v mléce, jiný ve vodě.
  • Kaši můžete nastavit zeleninovým pyré či vejci.
  • Pak ji promícháte s pokrájenými přísadami, vlijete do zapékací nádoby a dáte zapéct do zlatova.
  • Tak vznikne koláčová varianta.

Pokud kaši rozprostřete do zapékací nádoby, plechu, nebo formy na koláč v tenčí vrstvě a teprve poté ji zvolenými přísadami pokryjete, půjde spíše o variantu podobnou pizze. Pizza efekt zesílíte, pokud na rozprostřenou kaši rozetřete trochu rajčatové passaty povařené s malým množstvím česneku a bylinek na pizzu.

A jestli se vám podobné vaření, při kterém šetříte, líbí, tady najdete další recepty.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.