Zapomenutá svačina

23. 9. 2021
Off

aneb jak zbavit obaly zápachu a stop po zkaženém jídle nebo pití

Občas se stane, že i sebelepší svačina zůstane v kabelce nebo aktovce. Bývá to ve dnech naplněných prací nebo zábavou, kdy pro jedno zapomínáme druhé. A odtud už je jen krůček k tomu, aby se šikovné krabičky, dózy a lahve dočkaly naší pozornosti třeba až na konci víkendu, dovolené nebo -nedejbože – prázdnin. I když máte chuť vyhodit krabičku i s obsahem do popelnice s nápisem „biohazard“, své opakovatelně použitelné obaly ještě můžete zachránitNedávno jsme vám nabídli vše důležité o perkarbonátu. Právě ten je skvělý na dezinfekci a čištění podobných nadělení.

 

Do znečištěných nádob ho nasypte polévkovou lžíci, zalijte horkou vodou a nechejte pár minut působit.

 

Nejenže se zbavíte nečistot, ale veta bude i po zápachu. Před akcí z nádob odstraňte zbytky jídla a pití a vypláchněte je. Pečlivě opláchnout je bude potřeba i po čištění perkarbonátem. Ne snad, že by po sobě zanechával jedy, je to zcela bezpečná látka, která se po aktivaci horkou vodou rozpouští na peroxid vodíku a sodu, ale z povrchů je po použití potřeba odplavit rozpuštěné nečistoty.

Síla tří složek

K perkarbonátu můžete přidat i díl sody bikarbony a malé množství kyseliny citronové. Spojíte tak síly tří hlavních zero waste úklidových pomocníků. Přestože jde o velmi dostupné a v přírodně odbouratelné látky, poradí si stejně dobře s dezinfekcí zapomenutého svačinového boxu, jako s odstraněním kávové či čajové patiny, nebo se zbytky pachů, které s oblibou ulpívají na plastových prkénkách. Vyjma boxů s nimi tedy vyčistíte i lahve, včetně těch kojeneckých, termosky, konvice, vázy nebo plastová krájecí prkénka. Z materiálů se vyhněte pouze dřevu.

Dostupné a udržitelné

Zdá se to příliš jednoduché a levné? Čekáte nějaký háček? V tomto případě se ho nedočkáte. Všechny tři složky můžete pořídit bez obalu a nevytvářet tak zbytečný odpad. Bývají běžně k dostání v bezobalových obchodech i drogeriích. Jejich používání je ohleduplné k přírodě. Bez debat je i jejich účinnost.

Přeji vám spoustu skvělých svačin, na které včas dojde. Pro strejčka příhodu si ale pamatujte – soda, perkarbonát a kyselina citronová.

Chci dostávat novinky ze světa zero waste!

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.