Úklid se svatou čtveřicí
Uklízet mě nebaví. Přijde mi to jako ztráta drahocenného času. Vidím a vnímám, že tu je potřeba něco odnést, támhle zase otřít. Jen mi to nepřijde důležité. Na druhou stranu miluji vypulírovaný byt, kde má každá věc svoje místo, čisté a jednoduché linky a vzdušnost prostoru. To je dohromady opravdu tragická kombinace.
Zero waste a řád jsou hlavní pomocníci při mém úklidu.
Nemám v rukávu žádné super eso, jak od té dvouhlavé saně pryč. Tohle není zrovna jednoduchá situace a každý se s ní musí poprat sám za sebe. Každopádně všechna zjednodušení se počítají. Já si proto našla několik základních pomocníků a triků, jak s nepořádkem doma zatočit. Zero waste životní styl a řád se mezi ně jednoznačně počítají.
Principy úklidu
Zásadní opakovaná poučka zní nevlastnit víc, než doopravdy využiješ. Hned tu druhou mám od své babičky: „Co nepoužíváš rok, nepotřebuješ!“. A do noty k tomu hraje i mantra 5Z Zero waste pyramidy. Čím méně věcí máte, tím méně uklízíte a jde to o poznání lehčeji. Každá věc by měla mít své místo, aby bylo kam ji po použití vracet. Ideálně by toto místo mělo být nad zemí, aby podlaha zůstala prázdná. Není horšího luxování či vytírání, než když se každých pět vteřin ohýbáte, zvedáte a přendáváte jednu věc za druhou. Ovšem berete-li úklid jako fitcentrum, můžete si i něco přiložit.
Ukotvit v životě nové návyky je ideální po malých krůčcích a pravidelně každý den. O 21 denním intervalu už také byly napsány romány. Se zero waste může pomoci třeba třicetidenní výzva. S redukováním věcí výzva k vytřídění domácnosti, nebo projekt Žijeme minimalismem. S úklidem to může být Fly lady nebo zónový úklid. Můj tajný tip je každodenní e-mail s uklízecími pokyny z pera Terapie domova. V povědomí mám také online kurz Domovědy, nebo například klub Mámami, který se péči o domácnost věnuje s opravdovou láskou.
Svatá čtveřice
Když už dojde na věc a je třeba smýčit, k čemuž jaro naprosto vybízí, není třeba mít doma arzenál sortimentu drogerie. Ani té, co má v názvu eko. K úklidu je totiž nejdůležitější odhodlání (pokud jste na tom s úklidem stejně jako já), dvě ruce, hadr, voda a ty nejzákladnější suroviny. V mojí domácnosti kraluje ocet, případně kyselina citrónová jako octová alternativa, jedlá soda a perkarbonát sodný, někdy zvaný puer či bělidlo. S touto svatou čtveřicí zvládnu vycídit celý byt od kuchyně, přes okna, psací stoly až po koupelnu se záchodem. Suroviny jsou dostupné v každém bezobalovém obchodě. Pokud není v dosahu, tak bývá záchranou obyčejný starý obchod s drogerií, kde většinou seženete větší balení než jen 100 gramový sáček.
Pokud jsem mluvila o hadru, zapomeňte na všechny skandinávské mikroutěrky. Jen se z nich uvolňují mikrovlákna, která odtékají spolu s vodou a nelze je nijak odfiltrovat. Spolu s umělými vlákny z praní nám znečišťují jak vodu, tak i samotné životní prostředí. U hadrů je nejdůležitější savost a ta je zaručena u starých opraných prostěradel, povlečení, triček a dalších kousků z přírodních materiálů, ideálně bavlny. Někdo může dokonce objevit poklad v podobě starých dobrých čtvercových plen a osušek. Zkuste zapátrat, spokojenost je zaručena.
Za ty roky uklízení jsem přišla na pár triků, kterými si život ulehčuji a nabízím je k využití i vám:
1. Čištění bez práce s perkarbonátem
Perkarbonát je zlato mezi čistícími prostředky. Účinkuje, pokud jej zalijeme horkou vodou o minimální teplotě 60°C, a účinkuje naprosto bez drhnutí. Lehce tak vyčistíte i vázu s úzkým hrdlem nebo připálený hrnec bez drátěnky.
2. Skvrny a popisky po stole s jedlou sodou
Skvrny od čaje, ovocných šťáv, čáry od pastelek, fix i propisek jdou lehce vyčistit pastou z jedlé sody na vlhkém hadříku. Jen pozor, pokud je deska z nelakovaného dřeva. V tomto případě je lepší šmirgl papír :D. Účinek můžete zvýšit přidáním citronové šťávy.
3. Zbavení se zápachů z lahviček
V rámci životního stylu zero waste máte jen jednu termosku, jenže z ní je cítit káva a vy si chcete dát čaj? Stačí do nádoby nasypat lžíci perkarbonátu, nebo jedlé sody a zalít horkou vodou. Obě suroviny mají skvělou vlastnost pojímat pachy, a tak termoska bude zase jako nová. Funguje úplně stejně, pokud v lahvi něco zapomenete, nebo ji potřebujete prostě jen vyčistit od usazenin.
4. Nablýskání zrcadla v koupelně
Žádné stříkání a leštění. Prostě jen po koupání otřu zamlžené zrcadlo savým hadrem a je nablýskáno. Lenost má i své světlé stránky.
5. Kratší intervaly neznamenají více práce
Zjistila jsem, že čím častěji uklízím, tím mám vlastně méně práce. Pošolíchám několik maličkostí a mám hotovo. Pokud si však nechám nepořádek přerůst přes hlavu, strávím úklidem několik hodin nebo i dní. Holt pravidelnost a řád se zkrátka vyplácí. Proto vždy toužím mít světlé podlahy a povrchy, kde je hned všechno vidět a já nemůžu úklid odkládat.
6. Zbavte se všeho, co úklid ztěžuje
Všechny sošky, dekorační a památeční předměty na poličkách nebo koberečky na podlahách jsou sice pěkné a líbivé pro oko, ale běs pro uklízení. Dejte si na ně pozor a zvažujte, jestli si je pustíte domů.
A tak se nakonec i já zarytý nepřítel uklízení nechám nalomit. Díky zero waste, pravidelnosti a zmíněným berličkám mi ten čas nepřijde ztracený. Ono se nadarmo neříká nepořádek okolo, nepořádek v sobě. Čistý prostor kolem sebe má totiž obrovský vliv na čistotu v nás a v naší hlavě. A platí to oboustranně. Stejný vliv to pak bude mít na všechny ostatní členy domácnosti. Tak vyhrnout rukávy, s chutí do toho a půl je hotovo.
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.