Kouzelný perkarbonát
aneb když neplatí nomen omen
Perkarbonát bych už od názvu zavřela do skříňky s nebezpečnými látkami. Bylo by to ale úplně zcestné. Trochu zastrašující název totiž označuje biologicky zcela odbouratelnou a šetrnou látku. Ta se v horké vodě rozpouští na peroxid vodíku a uhličitan sodný neboli sodu. Bělicí a desinfekční účinky peroxidu jsou k nezaplacení při čištění a dezinfekci povrchů, přidává se do tablet do myčky i do praní. Uklízí a bělí velice účinně a přitom je bezpečný a šetrný. K ruce je těm, kteří se vyhýbají potenciálně škodlivým a toxickým látkám přidávaným do úklidových a pracích prostředků.
Za nebezpečným názvem se skrývá účinný prostředek na bělení, čištění a dezinfekci.
Prakticky veškeré úklidové prostředky lze nahradit sodou, kyselinou citronovou a perkarbonátem někdy doplněným o TAED. Bělící látky se v perkarbonátu aktivují teplotou. Ne všude ale můžeme dosáhnout teploty 60 ˚C a výš. Tam, kde to není možné, třeba u praní jemného prádla, nám pomůže TAED. Ten aktivuje proces i při nižších teplotách (praní na 30° až 50˚C) a současně je šetrný k přírodě.
Perkarbonát vám pomůže zejména při:
- Odstraňování skvrn z prádla
- Čištění usazenin od kávy nebo čaje v termoskách, hrnečkách a konvičkách
- Čištění a dezinfekci dřezů, svačinových boxů, lahví na pití.
- Čištění toalety
Perkarbonát v kuchyni
Při běžném mytí nádobí používám sodu, nikoli perkarbonát. Ten je spíše součástí tablet do myčky na nádobí. Ale při ručním mytí je perkarbonát vhodný na zašlé hrnky, zatuchlé svačinové boxy nebo lahve a čajovou či kávovou patinu v konvičkách nebo termoskách. Stačí ho aktivovat horkou vodou. Zázraky dokáže i bez mechanického čištění. Vyzkoušet to můžete třeba na termosce. Nebo vroucí vodou naplňte dřez, vsypte pár lžic perkarbonátu a nechejte v něm odmočit zašlé hrníčky a zatuchlé svačinové boxy. Ty potom můžete dočistit i mechanicky. Je to synergická práce, protože jako nové bude nejen odmočené nádobí, ale i dřez z nerezu, keramiky i granitu. Navíc jde o kids friendly zábavu, která možná potěší i nejedno dítě dřímající uvnitř dospělého. Proč? Při oxidaci perkarbonát krásně pění.
Perkarbonát v koupelně
Horkou vodu s perkarbonátem využijete i v koupelně a na toaletě. I zde vám pomůže vyčistit usazeniny a dezinfikovat. Stačí mu dát čas. V záchodové míse ho nechejte pěnit a v mezičase s ním můžete vydezinfikovat dlaždičky a vybělit spáry. Pokud jde o pořádné usazeniny, nechejte ho působit přes noc a pak mu ještě pomozte mechanickou prací.
Praní s perkarbonátem
Sklenici s perkarbonátem z koupelny vůbec nemusíte odnášet. Využijete ji totiž i při praní. Šetrných a zero waste metod praní je několik. K dostání jsou tekuté i sypké prací prostředky. Já osobně mám v koupelně velkou dózu, ve které je prací soda smíchaná s vločkami olivového mýdla. Vedle dózy pak sklenici perkarbonátu a malou skleničku TAEDu. Tmavé a barevné prádlo peru pouze v sodě s mýdlem, jednou za čas přidám malé množství perkarbonátu. Ke světlému a bílému prádlu přidávám větší množství perkarbonátu, a v případě, že nevyvářím nebo neperu alespoň na 60˚C, také trochu TAEDu. Poměr doporučený výrobci je 50g TAEDU na 1kg perkabornátu. Je to efektivní, levný, šetrný a praktický způsob praní, při kterém nedochází k masivnímu vybělování barev u barevného prádla. A světlé prádlo perkarbonát bělí skutečnou oxidací skvrn, nikoli optickým rozjasňováním. Optické rozjasňovače nabízejí pro oko zdání bělejší bílé, platíme za ně ale rizikem podrážděné pokožky a znečištěním vody.
Benefitem jeho biologické odbouratelnosti je možnost používat jej i na praní dětských plen nebo při praní prádla pro lidi s citlivou pokožkou. Plenky je ideální v perkarbonátu s vodou předem máčet.
Ozkoušeno
- Termoska před a po, to by mohla být reklama na perkarbonát (po čištění je jak čerstvě z prodejny).
- Když kočka značkuje, je to o nervy. Chce to přijít na příčinu, ale když už se stane – látka namočená v horké vodě s perkarbonátem a vymáchaná v octové vodě odstraní skvrny i zápach.
- Perkarbonát dokonce odstranil i skvrny od bezinek. Není po nich ani stopy!
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.