Minimalistická výzva
Také máte za sebou hektičtější období, kdy na nějaký větší úklid nebo přebírání skříní nebyl čas? Taky na vás už šatník volá, že už nutně potřebuje přebrat, protože praská ve švech, ale nositelného je tam pomálu? Roční období běží snad stejně rychle jako ručičky na hodinách. Možná je právě čas se trochu zastavit a porozhlédnout se, jestli doma není něco, bez čeho by se nám žilo líp.
A pokud jste odvážní a chcete do toho jít naplno, pojďme si říct něco víc o minimalistické výzvě, kterou jsme naťukli už v minulém článku. Říká se tomu “minimalistic game” (minimalistická hra), ale já to radši nazývám minimalistickou výzvou, protože to výzva rozhodně je a největším soupeřem sami sobě stejně budete vy sami. Poprvé jsem o ní slyšela v podcastu The Minimalists a docela se pro to nadchla. A protože na začátku září vždy probíhá Týden bez odpadu, kdy jindy než teď se do ní pustit?
Jde o to, že každý den ze své domácnosti vyřadíte tolik věcí, kolikátého je den v měsíci. Takže prvního (září) jednu věc. Druhého dvě věci. Třetího tři. … Patnáctého patnáct věcí a dvacátého osmého věcí dvacet osm. Až do jednatřicátého. A tak jsem to spočítala. Čtyři sta devadesát šest. Ano, 496. To je výsledek součtu 1+2+3+4+5+…+27+28+29+30+31.
My se do naší první minimalistické výzvy opřeli už v květnu 2018 a tehdy se můj muž obával, aby nám doma vůbec něco zůstalo. Ale vy se bát nemusíte, protože pokud nejste kovaný minimalista, “něco” doma určitě najdete. Já už to zažila a dám vám pár tipů, které vám pomůžou.
Rozhodněte se vyřadit zbytečnosti, bez kterých se vám bude žít lépe.
Za zbytečnosti považuji věci, které:
- již neplní svoji funkci;
- plní svou funkci, ale nejsou potřeba;
- se možná někdy na něco budou hodit, ale skoro nikdy se na nic nehodí;
- mi nedělají radost nebo mě dokonce svou existencí obtěžují.
Zaměřte se postupně na všechny oblasti vaší domácnosti.
Můžete na to jít více způsoby – po místnostech (jednotlivých skříních) nebo po kategoriích (i když jsou roztahané v různých místnostech). My šli po skříních, ale kategorie by byly v něčem snazší. Až půjde do tuhého, hodně věcí najdete třeba ve skříni s doklady nebo ve sklepě. A pokud máte garáž a nebo půdu, jste úplně za vodou a můžete pokračovat i v říjnu.
Vyřazujte kdykoliv máte náladu a nenechte se omezovat čísly.
Jelikož je výzva postavená tak, že v začátcích, kdy jste nejvíce namotivovaní, se má vyřazovat nejméně věcí za den, doporučuji se těchto čísel nedržet. Prostě začněte, vemte si papír a zaznamenávejte si, kolik jste toho vyřadili. Jakýkoliv náskok je vítaný, což poznáte nejdéle v polovině měsíce, kdy čísla rapidně stoupají.
Nevyřazujte to, čeho se zbavit nechcete.
Protože takové věci prostě jsou a myslím, že je v pořádku si je nechat. Hlavně tedy pokud vám dělají radost. Já rozhodně nejsem minimalista v kytkách, fotkách, černobílých pohledech, které sbírám, a keramických a jiných výtvorech. A je to v pořádku. Dovolte si to taky.
Věcí se zbavujte chytře
Zdaleka ne všechno by totiž mělo skončit v popelnici. Možná se budeme opakovat, ale zrovna v tomhle to není nikdy na škodu.
- Nabídněte lidem ve svém okolí – vyřazené věci nabídněte lidem, které znáte, protože si myslíte, že by je třeba rádi využili. Není lepší pocit, než se zbavit něčeho, co pro vás už nemá hodnotu, a zároveň tím udělat radost někomu, koho máte rádi.
- Prodejte – zachovalé oblečení nebo vybavení domácnosti. Nejsnáze věci prodáte online na sociálních sítích nebo na online bazarech.
- Vyměňte – výměna (neboli swap) je poslední dobou velmi rozšířený způsob, jak se zbavit zachovalého oblečení a doplňků do domácnosti, které již nepotřebujete. Něco přinesete, něco jiného si zase odnesete. Swapy se konají v online i offline světě – ty pražské jsou tady.
- Darujte – darujte například sklenice do obchodu Bezobalu, kde je využijí zákazníci, kteří si zapomněli přinést vlastní obal. Darovat lze taky na charitu. Darovat můžete cokoliv, kdykoliv a komukoliv – jedinou podmínkou je, že o to daný člověk/organizace stojí.
- Vraťte – vrátit můžete věci, které jste si půjčili a nějak u vás doma zůstaly déle, než bylo původně v plánu. Vrací se také prošlé léky do lékárny. A samozřejmě – lahve od piva.
- Recyklujte – věci můžete zrecyklovat sami tím, že je použijete znovu pro jiný účel (třeba osázíte starou litinovou pánev skalkou) a nebo vytřídíte do recyklovaného odpadu (papír, plast, kov, sklo, textil, elektro, …).
- Zkompostujte – pokud vám přes dovolenou nepřežila nějaká kytka, šup s ní na kompost.
- Vyhoďte – vyhazujte jen věci, se kterými nemůžete udělat nic z předchozích sedmi bodů.
Zbavujte se věcí postupně a na zbytek si stanovte termín, přes který nejede vlak.
Zbavit se vyřazených věcí brzy (a opravdu se jich zbavit!) je největší úskalí celé výzvy. Jelikož věci nepůjdete jednoduše vyhodit do popelnice, chvíli to trvá. Zkuste se tedy věcí zbavovat postupně už během výzvy (pomůže vám, když budete věci vyřazovat po jednotlivých kategoriích). Rozhodně si také stanovte termín, do kterého musí být všechny vyřazené věci pryč. Třeba 10. den následujícího měsíce. Nebo konec následujícího měsíce. Ale buďte skálopevní a dodržte ho.
Nejhorší, co se vám může stát je, když vás krabice nebo taška u dveří začne rozčilovat a zase ji schováte do nějaké skříně.
Pokud si opravdu myslíte, že 496 věcí k vyřazení doma nenajdete, nebo to chcete vzít víc zlehka, zahrajte si během vyřazování onu minimalistickou hru. Vyzvěte kamarády nebo rodinu (žíjící v jiné domácnosti) a zkuste, který z vás se ve vyřazování dostane v kalendáři dál. V téhle hře je vítěz každý.
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.