Výbava školáka udržitelně

27. 8. 2021
Off

Ať už na konci prázdnin, nebo v průběhu školního roku, vždy můžete výbavu do školy pořizovat/doplňovat v souladu s principy udržitelnosti. Tipy jak to udělat, se dozvíte v tomto článku.

Státní školy zatím nemají udržitelnost jako prioritu. I když ve většině škol najdete tříděný odpad, tak akce typu ovoce a zelenina nebo mléko do škol fungují spíše jako protipól. Plastový pytlík s hruškou každému dítěti? Nejenže vytváří zbytečný jednorázový odpad, ale nejednomu školáku způsobí i další nepříjemnosti, když si v tom pytlíku ovoce zapomene v aktovce a vyndá je po čase ve značném stádiu rozkladu. Apeluji proto na učitele a ředitele, prosím – jde to jinak? Nemohou dostat kus ovoce bez plastu, nebo mléko jen ten, kdo ho pije?

Další věcí, kterou nepochopím, jsou automaty ve školách. Bohužel jsem viděla automaty, které mají drobnosti (například tyčinku, nebo gumu) v plastovém kelímku jen proto, aby se mohly točit ve spirále. Takový typ automatu je pro mě neuvěřitelně neekologickou záležitostí.

Ale pryč od školy, kterou jako takovou nezměním, raději se zaměřím na to, co ovlivnit mohu. A to je školní výbava mých dětí.

Základní výbavu, tedy aktovku a penál vybírám tak, aby vydržely mnoho let. Kvalitní školní batohy lze i po pěti letech používání bez problémů prodat v bazaru, nebo poslat dál do oběhu jinak. Zde bych neviděla jako hlavní příčinu „neudržitenosti výbavy školáka“. Podívejme se ale blíže, co vlastně přijde do aktovky a penálu.

Sešity

Byly doby, kdy jsem rezignovaně šla do papírnictví a koupila předepsaný počet sešitů dle seznamu od paní učitelky. Teď nejprve zkouknu loňské sešity, pokud je v nich dost volného prostoru a nejsou poničené, tak se dají bez problému použít.  V opačném případě jim ještě vystříhám zbylých pár papírů, abych je použila na své poznámky. 

Při nákupu nových sešitů dávám přednost sešitům vyrobených v ČR (BOBO Blok, Papírny Brno) a recyklovanému papíru, ideálně nebělenému. Nicméně ne všechny typy sešitů (různé linkování) lze sehnat v recyklovatelné podobě. Když neseženu, pak hledám alespoň certifikaci FSC (Forest Stewardship Council®), která svědčí o papíru z udržitelně pěstovaných lesů.

I celé papírnictví může být udržitelné, jedno takové je na Praze 7, jmenuje se Papelote, na webu můžete najít velké množství sešitů z recyklovaného papíru a s jednobarevnými deskami.

Papírnictví Papelote

Obaly

Obalte si sešity a učebnice – jedním z prvních zářijových úkolů (pečlivější učitelky zadávají ještě před prázdninami) je sehnat obaly na všechny učebnice a sešity. Co s tím, když nechcete zbytečně produkovat plasty?

  1. Použijte obaly, které máte – Než vezmete papírnictví útokem a koupíte plný počet obalů na nové učebnice, tak si prohlédněte šuplíky doma a projděte výbavu z minulého roku. Často jsou pro stejné předměty učebnice stejných formátů a obal stačí přendat, případně mírně opravit.
  2. V ideálním případě jste si na konci roku připravili hromádku obalů, nebo budete, tak jako já, lovit z aktovek a šuplíků.
  3. Vyměňte plastové obaly za papírové – Pravděpodobně se Vám stane, že jsou buď obaly zničené, nebo jich nenajdete potřebný počet, či správný typ. Já jsem se letos zařekla, že už žádný plastový obal nekoupím a raději zbytek obalím do obalů papírových. K tomuto účelu jsem objevila možnost zakoupit nádherně obšité upcyklované papírové obaly od firmy Tierra Verde, která na výrobu používá použité pytle od jedlé sody.

Vyrobte si svoje obaly – Výrobci učebnic umí být ve výběru rozměru kreativní a tak si bohužel nevystačím s A4 a A5 papírovými obaly od Tierra Verde. Nezbývá než přijmout kreativní výzvu a poohlédnout se po výrobě obalů vlastních. Na výrobu obalů se báječně hodí použité papírové tašky od nákupů nebo pytle se silnějšího igelitu.

Postup výroby obalu

Postup je jednoduchý, možná si dokonce vzpomenete, že už jste to někdy dělali. 

  1. Vezmete balicí papír, nebo použitou papírovou tašku na nákup (jako já).
  2. Vystřihněte rozměr otevřené učebnice s přesahem po všech stranách cca 7 cm (po stranách může být i více).
  3. Horní a spodní přesah ohněte na rozměr desek + několik mm.
  4. Nakonec přehněte boční okraje a připevněte. 

Možností, jak připevnit boky, je několik. Buď můžete zvolit obšití entlovacím stehem, podobně jako Tierra verde. Při obšití lze využít i barevného kontrastu nitě, nebo ozdobného stehu. Napadlo mě i vyšít na obal monogram. Nicméně, po konzultaci se synem, jsem nápad rychle opustila.  Jednodušší, ale na pohled méně atraktivní je přilepit. Já jsem volila papírovou lepicí pásku a výsledek mě nadchnul. Hotovo za 5 minut. Jenže už první námitka mého 11letého syna mě odzbrojila – Co když to poleju?

Výhody papírových obalů

  • neprodukují plasty
  • lze na ně kreslit, nebo je zdobit ubrousky – originalita
  • jsou recyklovatelné
  • mohou být i kompostovatelné
  • cena (při výrobě) – levnější než plastové a navíc můžete upcyklovat papírové tašky z nákupů

Nevýhody papírových obalů

  • nezabrání promočení
  • text ani barva učebnice nejde vidět – v nižších ročnících učitelky popisují dětem učebnice dle barev
  • cena (při koupi) – Tierra Verde vychází dráž než plastový

Výtvarný kufřík

Připravte výtvarný kufřík – zní další úkol pro rodiče malého školáčka, který je korunován seznamem potřebných věcí. V seznamu vévodí pastelky, fixy, křídy, vodovky, tempery, štětce, guma, ořezávátko, tuš, perko atd.

Při plnění kufříku s výtvarnými potřebami máte čím dát tím větší možnost volby. Udržitelný nákup často znamená, že budete muset do více než jednoho papírnictví, či objednávat online. Váš výběr spočívá zejména v možnosti volby materiálu, ze kterého je výtvarná pomůcka vyrobena. Udržitelnější volbou jsou materiály kovové, dřevěné, recyklované spíše než plastové.

Rosa Mitnik

U všech výtvarných potřeb zkoumám, kromě materiálu, i krajinu původu a obal. Snažím se nakupovat výrobky z ČR, nebo maximálně z EU. Lokálním nákupem snižuji uhlíkovou stopu, kterou za sebou nechává transport výrobku k mým rukám. Z tohoto hlediska musím vyzdvihnout 2 české firmy s dlouholetou tradicí, a to KOH-I-NOOR a Dačický CENTROPEN.

Výtvarné potřeby

Jaká je možnost volby u výtvarných potřeb? U štětců volíte mezi dřevěnou a plastovou násadou. Ořezávátko, pravítko i kružítko můžete koupit kovové, nikoliv plastové. Temperové barvy můžete koupit v tradičním hliníku, ne v plastu. 

Nejhorší materiálový výběr je u fixek a vodovek, ty bez plastu nekoupíte. I když jsou všechny fixy plastové, lze si vybrat alespoň ty s nezávadným inkoustem z potravinářských barev, který jsem ocenila hlavně v době, když si děti rády přikládaly hroty fixek ke rtům a rády malovaly na kůži. Silnější fixy, popisovače lze koupit plnitelné. I v kvalitě vodovek je velká variabilita – v množství pigmentu, jeho sytosti, výdrži a kryvosti atd. Nejvíce se mi osvědčily anilínky, které se tak už jen jmenují a škodlivý anilin už neobsahují (informace z toxikologické linky, když si synek olízal prsty od anilinek). Další možností je domácí výroba vodovek z potravinářských barev. 

Letošní novinkou je snaha o ekologické lepidlo od výrobce UHU. Jedná se o lepící tyčinku ReNATURE, která má přírodní složení (98 %) bez rozpouštědel, na bázi vody. Plastový obal je více než z poloviny vyroben z bioplastu z cukrové třtiny. Výrobce udává, že je dokonce recyklovatelný, což pro bioplasty není samozřejmost. Tyčinku jsem pro účely tohoto článku zakoupila, abych ozkoušela, zda lepí a přijde mi, že lepí srovnatelně s konvenčními tyčinkami, navíc není vůbec cítit jako lepidlo. Uživatelsky nepříjemný je pro mě šroubovací uzávěr. Další možností, jak lepit ekologicky je použít lepidlo Coccoina, které je sice italské, ale za to zcela přírodní a dle výrobce kompletně rozložitelné (vyrobené z bramborového škrobu a mandlové esence).

Pastelky jsou tradičně dřevěné, ale dají se pořídit i recyklované ze starých novin. Ty vyrábí německá firma Pandoo. Aby pastelky dlouho vydržely a tuha se nepolámala, tak je u nich důležitá správná péče. Proto bych doporučila kupovat v trvanlivém obalu (pokud dítě nepoužívá očka v penálu). Na výběr je kovová krabička, nebo praktický látkový rolovací obal. Pro starší žáky se hodí koupit místo pastelek progresky (tak rychle se neomalují), nebo třeba kovové versatilky, k nimž můžete dokupovat náplně. Versatilky jsou prakticky nezničitelné, takže Vám vydrží na věky. 

A právě trvanlivost je cílem. U udržitelného nákupu nehraje nejdůležitější roli cena, ale dlouhodobá použitelnost vycházející z kvalitních materiálů, které ideálně půjdou i po desítkách let zrecyklovat, nebo alespoň nebudou zamořovat životní prostředí mikroplasty. Trvanlivost výtvarných pomůcek oceníte i při každoroční kontrole kufříku, obvykle stačí doplnit černou pastelku, nejpoužívanější barvu temper (lze koupit jednotlivě) a věci porovnat k dalšímu roku používání.

Tužky a pera

Těla per, propisek i tužek lze vybrat ze dřeva, korku nebo recyklovaného papíru. U základní psací potřeby – pera může do výběru zasáhnout i paní učitelka. Já jsem zatím vždy kupovala pero dle instrukcí, jelikož je prý žádoucí, aby měli všichni žáci ve třídě stejný typ per.

Velké oblibě u žáků i učitelů se těší gumovací pera značky PILOT. PILOT letos přichází s novinkou – perem EcoBall, které je vyrobeno z 86% z recyklovaných plastů s podílem 2,5 % plastů vylovených z oceánů, jezer a řek. Samozřejmostí jsou vyměnitelné náplně. Bohužel je to jen jeden typ a navíc není gumovací. Je to spíš takový výkřik do tmy, kdyby firma chtěla přejít na „zelenou“ produkci, a nikoliv se jen ošplouchnout „greenwashem“, tak by začala z recyklovaného plastu dělat všechna těla svých per, přestala by dávat náhradní náplně do plastových krabiček a plnila by je větším množstvím inkoustu (přijdou mi naplněné lehce za půlku potenciálu).  Syn během školního roku spotřebuje třeba i 10 náhradních náplní. Firma se sice chvástá, že snižuje uhlíkovou stopu ve srovnání s koupí nového produktu, ale ve srovnání s perem, které se plní inkoustem ze skleněné lahvičky a vydrží deset i více let, je množství plastu vyprodukované firmou PILOT enormní. 

Vyzkoušela jsem tužky ze starých novin Pandoo. Měla jsem k nim z počátku nedůvěru, zda budou dostatečně pevné a příjemné v ruce. Nejenže jsou pevné, ale uchvátila mě jejich přednost při ořezávání. Když totiž ořezáváte tužku z recyklovatelného papíru, tak se ořezek nerozpadá podobně jako je tomu u klasických dřevěných tužek, ale drží pohromadě. Při ořezávání malým ořezávátkem dítě nenadělá tolik nepořádku.

Svačiny

Udržitelnost lze praktikovat i při samotném provozu docházení do školy. Pokud máte děti na prvním stupni, tak určitě dostávají z domova pití a svačinu. V případě svačin vidím jako největší problém použití jednorázových plastových obalů – igelitových sáčků, případně PET lahví. Na základních školách se učí přibližně 1 milión dětí, když si představím, že by každý žáček dostal každý den svačinu zabalenou do igelitového sáčku, tak mi vyjde spotřeba téměř 200 miliónů sáčků za školní rok!

Přitom je tolik možností, jak igelitový sáček nahradit. Lze se mu vyhnout i v případě, když kupujete svačinu cestou do školy. Doporučit mohu svačinový box, který má nespornou výhodu v tom, že se obsah v aktovce nepromáčkne, nicméně zabírá více místa a není do něj vidět. Praktické je mít v aktovce kapsu, která je uvnitř omyvatelná – speciálně upravená na svačiny.  Pokud ještě nemáte náhrady igelitových sáčků vyřešeny, tak si můžete zdarma stáhnout můj e-book 11+1 možností čím nahradit igelitové sáčky, kde najdete nejen jednotlivé možnosti, jejich výhody a nevýhody, ale hlavně odkazy kde koupit a srovnání cen.

Pro svačiny lze volit látkové kapsy, ubrousky i pytlíky, voskované ubrousky, zmíněné boxy z plastu, bambusu, různého druhu škrobu či nerezu, nebo kapsiček ze silikonu, do kterých je vidět, jsou lehké a dobře těsní.

Jelikož lahve na pití by byly (podobně jako pytlíky) téma na samostatný článek, a pravděpodobně již stejně máte láhev vyřešenou, tak zde budu sdílet jen svou pozitivní zkušenost s dlouholetým používáním českého výrobku Zdravá láhev. Zdravá lahev je sice plastová, ale není to typ láhve, který vyhodíte po pár letech používání. Díky širokému hrdlu lze snadno čistit, je lehká (ocení zejména menší děti), neteče a hlavně k ní lze dokoupit všechny komponenty včetně gumičky těsnění, takže není problém ji používat opravdu, dokud ji neztratíte.

I když je často lákavé sáhnout po „línější“ verzi a koupit výbavu v nejbližším papírnictví stylem – vezmu, co mají, tak věřím, že pokud jste si přečetli článek a zjistili jste, že máte možnost volby, tak si dáte tu práci a pořídíte výbavu udržitelněji. 

Předem Vám za to děkuji!

Author:
WASTEmANKA

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.