Přírodní zubní pasta

10. 8. 2021
Off

O její výrobě i obalech, do kterých ji dát

O zubní pastě si budeme povídat s Míšou z české rodinné firmy Caltha, která vyrábí přírodní kosmetiku. Míša má na starosti výrobu produktů a je to ta, která iniciuje hledání optimálního složení zubní pasty nebo něčeho tak unikátního, jako je přírodní krém na opalování s faktorem SPF 30. Calthu provozuje se svým mužem Jirkou. Nad takovým podnikáním srdce plesá v mnoha ohledech. Já si cením celkového přístupu, toho, jak se v Calthě nakládá se zdroji a surovinami a také snahy o minimalizaci obalových materiálů a ochoty k bezobalovým dodávkám.

Byla to cesta vcelku trnitá, ale nakonec se podařilo splnit veškeré požadované parametry - vyrobit zubní pastu ze surovin přírodního původu, o správné konzistenci, příjemné chuti a odpovídajících účincích. Míša tuto cestu zahájila hned poté, co dokončila vývoj tuhých mýdel, se kterými se dnes už prosperující rodinná firma s dobrým jménem uvedla na trhu.

Výroba přírodní zubní pasty v rodinné firmě Caltha.

Vývoj šel pomalu, nedařilo se mi trefit tu správnou konzistenci, ani chuť. Druhy byly zpočátku jiné, než jsou teď. Chtěla jsem vyrobit třešňovou nebo jahodovou pastu. K neúspěchům s recepturami se přidal problém obalů. Klasické pumpičky nebyly schopné pasty „vytáhnout“ kvůli jejich hustotě. Již hotové tuby se špatně plní a polepují etiketami a nechat si vyrobit tuby na zakázku s vlastním potiskem zase vyžadovalo velkou investici. Navíc by bylo zapotřebí vyřešit jejich zatavení a označování šarží a datem spotřeby. 

Čekala nás dlouhá cesta testování různých receptur, ale nakonec jsme se dostali k cíli. Nabízíme 5 druhů zubních past. Jsou oblíbené mezi zákazníky a i my doma jiné nepoužíváme.

Zubní pasty nabízíme jak v tubách, které jsou z větší části z recyklovaného plastu, tak ve velkoobjemovém balení pro bezobalové obchody. Intenzivně hledáme i vhodný obal, ve kterém by si zákazníci mohli pastu odnést z bezobalových obchodů.

S nádobkami na zubní pastu je potíž. Ty ideální se pokouší najít nejenom v Calthě, ale také řada zákazníků a lidé z týmů z jednotlivých bezobalových prodejen. Doplňovat se dá do tuby zasvorkované potravinářskou svorkou, do pumpiček, u kterých ale hrozí riziko, že se ucpou nebo porouchají, nebo trochu na punk do zavařovacích skleniček. Hledání ideálního obalu ale bude v profesionální výrobě jiná disciplína.

Jako výrobci musíme u obalů volit kompromis mezi užitnou hodnotou, cenou, ekologickou přívětivostí a funkčností, a to je někdy tvrdý oříšek.

 

Nesmíme také zapomenout na to, že produkty často do obchodů nebo k zákazníkům putují přepravními společnostmi a někdy se stane, že i dobře zabalený balíček dorazí ve značně horším stavu, než v jakém byl předán.

 

Zatím na trhu neexistuje čisté a ekologické řešení obalů, které by splňovalo všechna kritéria, a na které bychom mohli hned přejít.

 

Ale i zde je vidět za poslední roky velký pokrok. Zkoušíme teď nový typ obalů na tekuté šampony z cukrové třtiny a ačkoliv narážíme na nějaké problémy, zatím to vypadá na nejlepší možné řešení. U zubních past je pak otázkou, jaký obal vlastně hledat: někomu vyhovuje dóza, ze které pastu nabere na kartáček, jiný zase preferuje tubu z níž lze pastu pohodlně vymáčknout. Tam narážíme na problém s opakovatelným otevíráním a zavíráním.

Obaly jsou velké a neustálé téma, co platí letos, může být příští rok jinak. I proto si myslím, že se může lehce stát, že jak zubní pasty, tak ostatní výrobky CALTHY budou měnit obaly tak, aby byly co nejekologičtější a nejšetrnější k naší Zemi.

Za těmi třemi slovy “přírodní kosmetika Caltha”, se skrývá celý svět. Na suroviny pro zubní pasty se pojďme podívat optikou původu i účinků.

Zubní pasty obsahují různé ingredience. Ty nejdůležitější jsou v nich proto, aby pasty byly nejen příjemné v ústech, ale aby se také postaraly o zdraví našich zubů. Konkrétně propolis má antibakteriální a stahující účinky a je vhodný na citlivé zuby a odhalené zubní krčky. Bylinky jsou účinným pomocníkem proti zánětu dásní a receptura této pasty je upravena tak, aby byla vhodná i při léčbě homeopatiky. Ač se to může zdát zvláštní, pasty obsahují i sladidlo xylitol, které je známé svou schopností působit proti vzniku zubního kazu.

Ingredience bereme z prověřených zdrojů co nejblíže přírodě; včelí produkty máme z farmy u Rabštejna nad Střelou, BIO kozí mléko pak z farmy u Slušovic a spolupracujeme i s Levandulovým statkem Bezděkov. Samozřejmě některé ingredience musíme dovážet ze zahraničí, ale i tady dbáme na jejich čistotu a kvalitu – musí být certifikovány Ecocertem nebo obdobnou společností.

Domácí přírodní zubní pasta.

Z oblasti ingrediencí pro vás máme tip pro domácí přípravu zubních past ohledně často diskutované sody bikarbony.

Soda bikarbona má mírný abrazivní účinek, který je v pastách žádoucí. Je ale zásaditou látkou, která zvyšuje pH, takže pro domácí výrobu (rozuměj proměnné podmínky bez měření) bych spíše doporučila jiné suroviny se stejným účinkem. Takové aktivní uhlí je vhodnou alternativou.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.