Jahodový džem podle Zuzky
Během mé zavařovací kariéry jsem prošla všemi fázemi. Od té první, kdy člověk v obchodech plaše sahá po želírovacích cukrech a drží se skálopevně poměrů na sáčku až po zavařování bez cukru. Nakonec jsem zakotvila někde uprostřed a to z jednoho jediného ryze praktického důvodu. Džemy bez cukru se mi ve špajzu neustále kupily. Jednoho dne jsem došla k objevnému zjištění, že takové zavařování mi je se třemi dětmi naprosto k ničemu a rozhodně nepomůže harmonii ani ve vesmíru ani v naší rodině.
Prověřená zlatá střední cesta se ukázala být tou pravou.
Pojďte si zajamovat s jahodami!
Nejpracnější je odstopkovat jahody, pak už je to šup šup. Fígl je v chia semínkách, které krásně zrosolovatí a v prášku z mořské řasy agar agar, který džem zahustí. Agar agar je vlastně taková veganská želatina. Funguje stejně. Je bez vůně a chuti. Ať už budete džem sladit jakýmkoliv sladidlem, přidávejte ho postupně a ochutnávejte. Je těžké napsat recept na džem, protože v každé rodině je hranice toho, co je akorát sladké, jinde. Množství sladidla ať už cukru, medu nebo čekankového sirupu si určete sami podle sladkosti jahod. A nezapomeňte na sůl! Ta by neměla chybět v žádném džemu, protože vytáhne sladkou chuť a není potřeba tolik sladit. Některému druhu ovoce sůl stačí. Dělala jsem třeba báječný džem z třešní a ten opravdu nebylo potřeba jinak doslazovat. Prý to jde i s plně zralými meruňkami. To ale bohužel ještě nemám vyzkoušeno.
Připravte si:
- 3500 g jahod bez stopek
- 15 kapek vanilkové esence
- 6 zarovnaných lžic chia semínek
- malá lžička soli
- 8 g prášku agar agar
- 200 ml vody
Jak sladit:
200 – 600 g cukru a/nebo čekankového sirupu a/nebo medu
Postup:
Jahody dejte do velkého hrnce, přidejte vanilkovou esenci a rozmixujte tyčovým mixérem (výsledek bude řidší) nebo rozmačkejte (výsledek bude hustější). Pak přidejte chia semínka a přiveďte k varu, stáhněte plamen na minimum. Přidejte vybrané sladidlo nebo jejich kombinaci, sůl a za občasného míchání nechte probublávat asi 3 minuty.
Mezitím si rozmíchejte agar agar s vodou a také přiveďte k varu. Za stálého míchání vařte na mírném plameni 5 minut. Nakonec přidejte k jahodám a vařte společně ještě pár minut.
Ihned plňte do čistých vyvařených skleniček a zavíčkujte. Na tento recept spotřebujete asi 20 skleniček o objemu 250 ml. Důležité je při plnění nepokapat hrdlo skleničky a používat jen čisté naběračky a lžíce. Džem ještě zavařte. Já to dělám buď v myčce nebo v troubě.
Džemu s agarem to může někdy trochu trvat, než ztuhne. Většinou se tak uděje, jakmile úplně vychladne. Mělo by to být nejpozději do druhého dne.
Poznámka od Any:
Zuzka do svého života naprosto přirozeně obsáhla principy udržitelnosti, zero waste a smysluplného života. Možná by se teď bránila, že od svých zásad na některých místech upustila. Ale to je jak kapka v moři v celkovém způsobu jejího života, bydlení a vedení domácnosti. Však to posoudíte sami. Když začnete listovat kuchařským blogem www.varenipodlezuzky.com, nejednou narazíte na zmínky o tom, jak zužitkovat vedlejší produkty při vaření nebo uspořit energii hromadnou přípravou a překvapí vás, kolik surovin pochází ze zahrádky. Přitom nejde o žádnou eko paniku a dogma. Zuzka je v tom doma, tak se nechte inspirovat.
Připravila Anna Veselovská ve spolupráci se Zuzkou Čítkovou a jejím blogem Vaření podle Zuzky.
DALŠÍ RECEPTY K OCHUTNÁNÍ:
První kroky ke kvašení
Zero waste ke svačině
Domácí letní osvěžení
Jahodový džem podle Zuzky
Chci dostávat novinky ze světa zero waste!
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.