Cestování na lehko

15. 6. 2021
Off

Představa cestovatele se třemi kufry naplněnými k prasknutí, který už na letišti v domovině srká kávu z jednorázového kelímku a pojídá hranolky z plastového tácku není nic pro mě.

Ať už jedu na víkend pod stan nebo na 3 měsíce cestovat po Spojených státech, snažím se cestovat nalehko a s minimální tvorbou odpadu. Ušetřený prostor, váha a taky naše planeta je velkým plusem. Tohle je můj seznam zero waste a minimalistických tipů, se kterým cestuji a kterým se můžete inspirovat.

Cestuji ideálně na lehko, minimalisticky a bez odpadu.

Drogerie

Tuhé mycí produkty – Mýdlo, šampon, odličovač, vše se dá sehnat v pevné formě. Kdo by nechtěl používat produkt o velikosti makronky nebo pralinky. Ano tak malé mohou produkty být a vydrží na spotřebu déle. Lepší než s sebou brát velké plastové láhve s každým produktem. I když produkt spotřebujete, budete nosit menší váhu, ale ne menší objem.

Dóza nebo speciální pytlík – Na tuhé a po použití mokré produkty jsou vhodné obaly, které nepropustí vodu. Jako například hliníková dóza nebo speciální pouzdro, ve kterém navlhčené mýdlo dokonce uschne. Lze ho sehnat v outdoorových obchodech.

Malé cestovní balení – Prodávají se u kas v drogeriích a je v nich produkt na pár použití. Pokud máte oblíbenou tekutou drogerii, které se nechcete na svých toulkách vzdát, naplňte si tyto malé obaly svými produkty znovu a znovu. Hlavně si na místě dovolené nemusíte kupovat celé nové produkty, které jak známo stejně nestačíte vypoužívat. 

Zubní pasta – Ta se bude do malé cestovní tuby špatně přendávat, že? Mám tu osobní super tip. Obal na kontaktní čočky! Dva kalíšky, které po naplnění po okraj, při troše skromnosti, vydrží přes týden. Nebo doporučuji zubní tabletky. Nepotřebujete ani vodu a když je rozkousáte, začnou pěnit jen díky slinám.

Multi líčidla – Aneb která žena nechce dobře vypadat i na cestách. Tvářenka, stín na oči a barva na rty v jednom jsou skvělé na ušetření místa. Po takovém multi líčidle jsem sáhla v obchodě s přírodní kosmetikou.

Jídlo

Láhev na pití – Vlastní z pevného plastu nebo skla jsou super, ale pronesete se s těžkým materiálem. Skládací lahev, kterou lze smotat, nikdy nezabere místo. Mění totiž velikost podle objemu vody v ní. 

Voskované ubrousky – Znovupoužitelné a vlhkým hadříkem otíratelné. Na chleba s řízkem, na sušenky, na jablko, ale i na raw tyčinky. To poslední je moje vychytávka, kdy jsem voskovaný ubrousek rozstříhala na menší kusy. Tyčinky, ať domácí nebo koupené v bezobalovém obchodě, do nich zamotám a převážu gumičkou. 

Krabičky – Donesu si jídlo, ale můžu si i odnést třeba z trhů, jídelen, nebo když nedojím v restauraci. Když do ní nemám, co dát za pokrm, uložím do ní drobné věci, které by se mi jinak rozprchly po zavazadle. Nebo existují (a já si na ně dělám zálusk) skládací krabičky ze silikonu.

Vlastní příbory – Pokud si vezmu jídlo do krabičky s sebou, musím ho také něčím sníst. Můžete si vzít příbory ze svého příborníku, nebo si pořídit lehké dřevěné na cesty či kovové skládací.

Oblečení

Kapsulový šatník – Neboli pár kousků, které k sobě jdou a v různých kombinacích je nosit dokola. Nemusíte mít vyloženě takový šatník doma, ale je dobré si ho balit na cesty. Možná po návratu z dovolené zjistíte, že víc kusů oblečení opravdu nepotřebujete.

Velká šála – Multifunkční záležitost, která se vždy hodí. Módní doplněk, teplá šála, deka na zachumlání. Podle situace ji využívám tak či tak.

Na závěr už stačí jen popřát Bon Voyage!

Chci dostávat novinky ze světa zero waste!

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.