Zero waste komunitní pěstování

22. 6. 2021
Off

Jednou z mnoha cest k zero waste je vlastní produkce čerstvých a kvalitních potravin. Možná byste za pár domácích cherry rajčátek trhali ruce, ale chybí vám doma prostor i na květináč bylinek. Nebo vám pěstování vlastních potravin prostě jen začíná přicházet na mysl, ale nemáte potřebné znalosti a správné zahradnické sebevědomí? Pojďte společně nakouknout pod pokličku komunitním zahradám…

Komunitní zahrada je místo, kde se setkávají lidé se stejným zájmem v pěstování jak zeleniny, tak komunity. Za poslední roky rostou jako houby po dešti, zvlášť ve větších městech, kde je samozřejmě poptávka po takovém místě největší. Najdete je jak na polích a loukách, tak na městských travnatých plochách, ale i na plochách vydlážděných, na sídlištích i ve vnitroblocích domů. Je v Chomutově, je v Pardubicích a mohli byste ji najít i v uličkách Prahy 1.

Forem komunitních zahrad a možností, jak se na komunitním pěstování podílet, je nepočítaně. Každá zahrada je jedinečná, což vychází nejen z jejího umístění, ale také z lidí, kterým roste doslova pod rukama. Každá má svá specifika a svá pravidla, ale věřím, že hrabat v hlíně se budete moct všude.

V komunitní zahradě můžete mít svůj vlastní záhonek nebo se alespoň můžete podílet na péči o společné plodiny. A určitě v komunitě najdete někoho, kdo vám poradí, co a jak. A nejen to. Činnost komunitních zahrad často přesahuje samotnou zahradu. Lidé z komunity zvelebují své okolí, spolupracují s okolními školami, podporují environmentální vzdělávání, pořádají besedy i sousedské sešlosti, pěstují vztahy a pečují o sebe navzájem.

Pokud o takovém místě ve svém životě sníte, můžete se porozhlédnout třeba na Mapě komunitních zahrad a kompostérů, kterou vytvořila neziskovka Kokoza. Kromě komunitních zahrad tam najdete třeba komunitní kompostéry nebo vermikompostéry a majitele žížal, které v něm žijí. Ale o tom třeba zase příště. Kdo by si raději zatím jen o komunitním zahradničení početl, Kokoza vydala také knihu Pěstujeme ve městě, která shrnuje jejich veškeré dosavadní zkušenosti. A jestli vám chybí motivace, po přečtení knih od Slámy v botách vám nebude stačit ani městská zahrádka.

K inspiraci komunitního pěstování doporučujeme:

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.