Kde pořizovat použité a proč

28. 6. 2021
Off

Dříve byly věci z druhé ruky neoblíbené a člověk se pomalu bál přiznat, kde danou věc sehnal. Dnes je to životní styl, zábava při hledání a získávání jedinečných kusů, i vědomí vlastní zodpovědnosti k planetě. Víc lidí, víc věcí, víc odpadu. Začarovaný kruh, ze kterého se uvědomělí lidé snaží svým odpovědným výběrem dostat.

Kde pořizovat

Pro nové věci se chodí do obchodu. Pro použité se chodí, kam vás nohy zavedou. Sekáče, blešáky, bazary, swapy, nábytkové banky, re-use centra, charitativní obchody, online platformy, po rodině, po kamarádech, u popelnic, u kontejnerů a mohla bych tu být s vyjmenováváním až do zítra. Každý si může vybrat, jaká forma zisku použitých věcí se mu zamlouvá.

Kde pořizovat použité, na blešáku, v bazaru, v Second handu.

Moje proč

Já třeba velmi ráda získávám oblečení z druhé ruky. Po kamarádkách. Po influencerkách, které své kousky prodávají na sociálních sítích. Miluji charitativní akce a obchody. Při koupi udělám radost nejen sobě, ale i někomu, kdo utržené peníze potřebuje. Mezi moje oblíbená místa patří Hvězdný bazar, Moment, Sue Ryder, Cesta Domů nebo akce Kup si karmu. Darované věci se prodají a získané peníze jdou například stárnoucím seniorům, postiženým lidem, nemocným dětem nebo lidem na vozíku.

Proč je použité lepší než nové?

Když se ujmete věci, která už někomu jinému neslouží…

  1. netvoří se odpad, protože věc se nevyhodí.
  2. nespotřebovávají se nové suroviny na výrobu.
  3. dáte nový život věci, která stále slouží.
  4. a to nejlepší nakonec… ušetříte peníze.

Každý má jiné pohnutky, proč si použité věci pořizuje. Všechny jsou ale správné, když vedou ke stejné hodnotě – neždímat naši planetu. A v konečném důsledku i naše peněženky.

Inspirace z našeho týmu

Pořizovat použité je zábava. Užívají si to i členové týmu Bezobalu. Dalo by se až říct, že se předháníme, kdo, co a kde jsme sehnali z druhé ruky. Načerpejte inspiraci z jejich zkušeností.

Majda si zamilovala on-line nakupování. Mezi její nejoblíbenější virtuální místa, kam ráda zabloudí, patří Vinted s oblečením, Marketplace na Facebooku, Sbazar.

 

„Často volím online variantu, protože mě to nestojí tolik času. Můžu porovnávat. Navíc když sháním něco konkrétního, mám větší šanci to najít,“ pochvaluje si Majda moderní verzi blešáků. 

 

Má taky ráda staré dobré pátrání v charitativních obchodech nebo na klasických blešácích:

 

„Na druhou stranu offline nakupování mám jako hobby. Strašně mě baví všude možně koukat a čekat, co najdu za skvost. Jsem takový houbař v městský džungli. Taky mě to pak víc motivuje ty věci předělávat. Přesně už vidím, co by z toho mohlo být. Obecně mám prostě ráda věci s příběhem.“

Jirka je především známý pro své úlovky od popelnic. Podle svých slov má moc rád hrabání se v kontejnerech a na sběrných dvorech. Není pomalu den, kdy by něco nepřitáhnul a všichni jsme se nedivili, co dokáže ulovit.

 

„Přál jsem si nástěnku na stavbu, netrvalo dlouho a dorazila mi k popelnicím před domem,“ popsal jeden ze stovek příběhů. 

 

Kromě toho je Jirka typický český kutil:

 

„Málo věcí vyhodím, ale taky se snažím málo si jich domů natahat. A pak z toho, co mám, se dá kdeco vyrobit. Také si věci opravuji, a tak mi pak slouží dále.“

Věci z druhé ruky pořizované u popelnic.

Žofka si oblíbila swapy. Název pochází z anglického swap = vyměnit, a je to akce, kde princip spočívá ve směnném obchodu.

 

„Zrcadlo mám za šaty, knihovnu za odřezky z pokojovek,“ popisuje své úlovky.

 

Získávání věcí z druhé ruky je pro Žofku zábava, ale má to pro ni i hlubší význam:

 

„Baví mě věci hledat. Získat něco, co se mi bude fakt líbit a hodit. Nejvíc na světě mě baví ta cirkularita. Že se dá nekupovat si nové věci, a přitom mít všechno co potřebuju.“

Swap neboli výměna oblečení v Bezobalu.

Náš druhý Jirka zase sází na minimalismus.

 

„Snažím mít minimum věcí. Pokud něco potřebuji jen jednou nebo zřídka, půjčuju si to. Dělám to i opačně a věci půjčuju zase já ostatním.“

 

Vysvětlil, jak praktikuje minimalismus a sdílení, což se skvěle doplňuje. 

 

„Pokud něco potřebuji, snažím se to sehnat z druhé ruky. Oblečení mám z 80 % ze sekáčů. Občas něco najdu u kontejneru, co už jiný člověk nepotřebuje. Potkávám toho celkem hodně. Pokud tu možnost mám, tak ji preferuji. Z druhé ruky mám telefon i laptop,“pochvaluje si Jirka.

 

Na věci kouká z praktického hlediska a velký výběr v obchodech ho stresuje.

Výměna oblečení neboli swap v Bezobalu.

Na domácí potřeby využívá Zuzka nejčastěji širokou rodinnou základnu.

 

Babička je naše nejdůslednější minimalistka. Nechává si přísně jen to, co opravdu potřebuje a to se s věkem stále snižuje. Ráda tak dědím pro moji rozrůstající se rodinu kuchyňské potřeby, peří na polštáře nebo třeba zásobu látkových kapesníků. Tetičky chalupa je zase přímo supermarket na sklo a porcelán.”

 

Když to není v rodině, přichází na řadu bazar/zastavárna nebo blešák. Sama se babičky pravidlem taky řídí a věci posílá dál v lokální swapové skupině na Facebooku, kde věci směňuje za přebytky ovoce, zeleniny ať už čerstvých, nebo zavařených.

Pořizování z druhé ruky na bleším trhu alias blešáku.

Kačka chodí do sekáčů, ovšem doba covidová ji téměř zcela přesunula do online světa.

 

“Omrknu, vyberu a rovnou si můžu vyzvednout konkrétní věc. Většina našeho vybavení bytu je z Sbazaru nebo Bazoše.”

 

Smutní, že je z Prahy, kde jsou blešáky nedostupné.

Sekáč je pro Verču naopak příliš zdlouhavý a obvykle nenajde, co potřebuje nebo se jí  líbilo.

 

“Nejvíc nakupuji na Vinted. Mám ale pocit, že všechno máme, tak nakupuju minimálně. Taky tam prodávám, třeba hračky po dětech.”

Bětka nakupování nesnáší. Do obchodů chodí nerada, má pocit že jí nikdy nic není. O to horší jsou pro ni sekáče, kde vybrat správnou velikost je ještě náročnější.

 

Mám většinu oblečení od kamarádek. S dřívejší partou spolubydlících jsme měly sdílené šatníky, půjčovali jsme si oblečení navzájem.

 

Když už hledá mimo domov, nejvíc využívám Marketplace nebo Vinted. Vždy při tom pečlivě vybírá.

Jana doporučuje organizaci bazárku v rámci mateřské školky, ke které sama přispěla. Nosí tam věci z domácnosti a hlavně oblečení.

 

Na bazárku jsem vždycky našla pár věcí, co jsem potřebovala pro děti a nějaký prima kousek i pro sebe. A výtěžek šel na školku.”

 

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.