Což takhle dát si pampelišku
A nemyslím za ucho, nebo na prst jako okrasu, ale opravdu se do ní zakousnout! Že tě taková představa ale vůbec neláká? Tak to možná nevíš, jaké dobroty lze ze smetánky lékařské vykouzlit.
Co lze udělat z pampelišky?
Všechny části smetánky jsou jedlé. Z květů můžeš vyrobit med, sirup, nebo limonádu. Listy se hodí do salátu, nebo je lze upravit podobně jako špenát – chutnají výborně.
Největší poklad se však nachází pod zemí. Pampeliškový kořen obsahuje úctyhodné množství zdraví prospěšných látek. Kořen smetánky lékařské je bohatý na rozpustnou vlákninu, vitamíny A, B, C, E, hořčík, vápník, cholin, měď a železo. Díky tomuto unikátnímu složení bylo kořenu pampelišky schváleno mnoho zdravotních účinků. Jejich podrobný seznam najdeš zde, ale pro představu uvedu jen pár těch, co mě nejvíce zaujaly:
- je vynikajícím prostředkem pro čištění krve
- čistí a posiluje ledviny
- pomáhá regenerovat játra, žlučník a slinivku
- podporuje trávení a růst červených krvinek
- snižuje krevní tlak, cholesterol
- celkově prospívá krevnímu oběhu
- je účinným lékem na kožní nemoci, alergie i revmatismus
- má protizánětlivou funkci
- dokonce jsou mu přisuzovány i silné protirakovinné účinky
Z kořene lze vyrobit čaj (odvar) a kávu. A právě pampelišková káva, která neobsahuje kofein, mě letos natolik zaujala, že jsem se rozhodla si ji doma vyrobit. Není to zas tak složité – stačí pampeliškové kořeny omýt, nakrájet, usušit a po opražení namlít. Pojď se na postup podívat podrobněji.
Kde vzít kořeny?
Neumím si představit, že bych vyrazila na louku a začala tam rýpat ze země pampelišky. Bylo tedy jasné, že kořeny musí pocházet z vlastních zdrojů. Měla jsem štěstí, jelikož se mi vloni do truhlíku několik pampelišek vysemenilo a já je tam nechala. Už odkvetly, tak uvolní místo v truhlíku jiným květinám. Základem mé pampeliškové kávy se staly kořeny ze 4 pampelišek. Nebyly moc dlouhé ani silné, ale aspoň něco. Kořeny jsem umyla a kartáčkem očistila, ale co dál?
Který recept použít?
Našla jsem 6 receptů (odkazy níže), překvapivě se návody v mnoha ohledech lišily, tak jsem je zkombinovala.
Loupat, či ne? Jen v jednom receptu doporučovali kořenům oloupat tenkou hnědou slupku. To mi přišlo u malých členitých kořínků pracné, tak jsem loupání vynechala.
Umyté kořeny jsem nakrájela na menší kousky a namočila je do vody, což je mělo zbavit hořkého mléka (dle toprecepty.cz). Nepřijde mi, že by namáčení bylo nějak účinné, měla jsem spíš pocit, že to nic nedělá (voda se nezakalila apod.). Příště namáčení vynechám, alespoň uspořím trochu vody. Dle receptu z portálu Provoněný den jsem kořeny před pražením sušila, a to pod akvarijním intenzivním světlem, které by beztak svítilo.
Jak pražit?
Možnosti pražení jsou pánev, nebo trouba, v receptech byla buď teplota 180 °C na 30 minut, nebo 150 °C na 1 hodinu. Délka pražení závisí na velikosti nakrájených kousků a na počáteční vlhkosti. Já jsem volila pánev, jelikož jsem měla celkem malé množství kořenů. Bylo fajn mít o pražení přehled. Když budu dělat příště, tak určitě zkusím využít rozehřátou troubu po pečení. Během 10 minut jsem se zapovídala, takže jsem málem přepražila. Po 15ti minutách byly kořeny hnědé a tvrdé. Při pražení jsem si vzpomněla na loupání – tím se určitě dají odstranit ty jemné postranní kořínky, které mají tendenci se přepražit, takže třeba loupání ještě zvážím.
Mletí
Zatím šlo všechno celkem snadno, že by byl zádrhel v mletí? V receptech jsem opět našla několik možností na mletí – mlýnek na kávu, mixér, nebo hmoždíř. Zvolila jsem poslední možnost a byla jsem udivená, jak snadné to bylo! Dočetla jsem se, že podobně jako kávu, je nejlepší kořeny namlet před konzumací, umlít si tedy čerstvé. Upražené kořeny je vhodné skladovat v temnu. A jestli chceš mít kořeny s obsahem nejvíce léčivých látek, tak je vykopávej na podzim, kdy už rostliny zatahují do kořenů a při ubývajícím měsíci.
Příprava
Vzhledem k tomu, že jsem doma měla kupovanou pampeliškovou kávu, tak jsem byla zvyklá na dávkování půl kávové lžičky na 2 dcl, ale v receptech jsem našla i množství 1 lžíce na hrnek. Jinak se příprava pampeliškové kávy neliší od turka – zalít horkou vodou. Sedliny je možné se zbavit přelitím přes jemné sítko. Kdo má rád přidá si mléko a/nebo cukr a už si může vychutnávat.
Srovnání s meltou a kávou
Byla jsem velmi zvědavá, jestli se mi podaří vyrobit pampeliškovou kávu srovnatelnou s kupovanou. Aby bylo srovnání ještě zajímavější, tak jsem uvařila zároveň i meltu (převážně kořen čekanky) a klasickou čerstvě mletou kávu. Myslela jsem si, že nejsložitější bude mletí, ale nejtěžší byla ochutnávka, resp. celkové srovnání.
Melta je oproti pampeliškové kávě chuťově nevýrazná a má slabší kořenovou vůni. Pampelišková káva má nezvyklou intenzivní kořenovou vůni a jemně nahořklou a trochu nakyslou chuť. Domácí verze měla vůni i chuť nepopsatelně bohatší. Klasická káva pro mě byla jen silně hořká. Všechny verze jsem zjemnila mlékem a chuťový zážitek byl skvělý!
Holduješ-li klasické černé kávě, což takhle zkusit lokální, přírodě šetrnější a tělu prospěšnější kávovinu? Což takhle dát si pampelišku?
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.