Udržitelné certifikace
Najít udržitelné oblečení není v dnešní době žádný problém. Stačí zamířit do nejbližšího nákupního centra a prakticky v jakémkoliv vybraném módním řetězci zapojit své primární instinkty, které nám umožňují, s přesností jestřábovi vlastní, zacílit na zelené cedulky. Pak už si stačí jen vybrat, zaplatit a spokojeně odejít v blaženosti… akorát, že toto není realita.
Problém není v tom, že by prakticky v každém obchodě neexistoval výběr udržitelných kolekcí plných organické bavlny, recyklovaných vláken nebo odpadů z oceánů, ale zda celý výrobní řetězec opravdu odpovídá visačce. Jinými slovy: „Udržitelný“ či udržitelný – to je, oč tu běží.
Eko praktiky se pro řadu korporací bohužel nestaly prostředky pro záchranu planety, ale hlavně prostředkem, jak si udržet zákazníky, kteří odcházejí za zodpovědnějšími alternativami. A je to právě greenwashing, který dělá (nejen) udržitelnou módu nesrozumitelnou, nedůvěryhodnou a matoucí.
Co je greenwashing: Aktivity fiirmy nebo organizace, které záměrně vyvolávají dojem, environmentální zodpovědnosti, přestože reálná činnost společnosti životnímu prostředí ubližuje.
Existuje však způsob, jak se v tom neutopit pokaždé, když si chcete koupit nové ponožky. Textilní certifikace vám mohou být kompasem, který vás nasměruje a ledacos vám řekne o dané značce. Záleží, ale co od certifikace očekáváte. Neexistuje totiž jednotná shoda na tom, co je etické a co je udržitelné. Z toho důvodu můžeme textilní certifikáty rozdělit do čtyř kategorií podle toho, jaký je jejich hlavní směr: Pracovní a sociální podmínky, environmentalismus, dobré podmínky pro život zvířat a holistický přístup.
Předtím, než uvedu přehled těch nejdůležitějších a nejznámějších certifikací, tady jsou tři pojmy, ve který je dobré udělat si jasno:
1. Standard
Standard je technické měřítko nebo rámec, který byl vyvinut skupinou expertů. Existují povinné standardy a dobrovolné standardy. Ty dobrovolné existují pro celou škálu odvětví a liší se reputací i efektivností. Často zahrnují tato kritéria: management kvality, společenskou odpovědnost & etické praktiky nebo také environmentální management & udržitelnost.
2. Fungování v souladu se standardem
Pokud chce značka převzít dobrovolný standard, stačí jí pouze operovat v souladu s jeho nastavenými kritérii. Není potřeba převzít žádnou certifikaci. Prakticky stačí prohlašovat, že standard dodržují. Nemusí to být nutně známkou nekalých praktik. Tento postup je typický pro malé značky, pro které je certifikace často cenově nedostupná a někdy i administrativně náročná. Pokud budete ostražití, rozpoznáte jednoduše, zda se jedná o zodpovědnou společnost nebo ne. Vodítkem může být například právě i její velikost.
3. Certifikace
Pro získání certifikace je nutné projít certifikačním procesem, kdy zmocněnec dané organizace ověří, že společnost opravdu funguje v souladu s příslušnými standardy. Pokud vše proběhlo úspěšně, auditor vystaví potvrzení o úspěšném absolvování. Jedná se tedy o závazný proces, kdy dodržování standardů ověří zástupci příslušné organizace.
5 CERTIFIKACÍ, KTERÉ BYSTE NEMĚLI PŘEHLÉDNOUT
FAIRTRADE
Fairtrade asi nejčastěji znáte z balíčků kávy nebo čokolády. Tato organizace se však zaměřuje na řadu odvětví. Mimo jiné pod značkou najdete standardy Fairtrade Cotton a Fairtrade Textile Standard. Cílem je zajistit především lepší platy a pracovní podmínky zaměstnancům a také snaha přimět firmy, aby se zavázaly k férovým podmínkám obchodu. Certifikaci mohou získat jak dodavatelé, tak prodejci. Značka Fairtrade vám proto napoví nejen jak bylo oblečení vyrobeno, ale také kdo je firma, která jej prodává.
OEKO-TEX®
Organizace OEKO-TEX® se specializuje na textilní průmysl. Zaměřuje se nejen na udržitelnost, ale také na zodpovědnou výrobu nebo škodlivost látek, které se mohou v textiliích vyskytovat a mají potenciál poškodit naše zdraví. Ve svém portfoliu má několik různých standardů. Často se můžete setkat s označením STANDARD 100 by OEKO-TEX®, které potvrzuje, že daný výrobek je pro nás bezpečný a byl testován na nežádoucí látky. MADE IN GREEN by OEKO-TEX® pak navíc k tomuto kritériu ještě zaručuje, že bylo oblečení vyrobeno udržitelně a za etických pracovních podmínek. Dávejte si však pozor, například DETOX TO ZERO by OEKO-TEX® není certifikací nýbrž nástrojem k analýze, optimalizaci a monitoringu chemického managementu a kvality odpadní vody. Tam, kde se vyskytuje název organizace ještě nutně nemusí být certifikace.
GOTS
Certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard) staví do popředí ekologické zemědělství a proto se zaměřuje především na organické textilie. To znamená pěstování bez toxických látek, trvalých pesticidů nebo syntetických hnojiv či geneticky modifikovaných organismů. Nezapomínají však také na férové pracovní podmínky nebo standardy pro šetrné hospodaření se zvířaty. Certifikace vždy zahrnuje celý řetězec od pěstování surovin, výrobu, až po firmu, které oblečení prodává pod svou značkou. Organizace také uvádí, že se nelze hlásit k jejich standardům bez platné certifikace.
BLUE SIGN
Bluesign je jedním z holistický přístupů, který se snaží ověřit, že při výrobě byly zdroje čerpány zodpovědně a zpracování mělo co nejmenší možný dopad na lidi i životní prostředí. Produkty s certifikací Bluesign musí splňovat alespoň 90 % bluesign® APPROVED textiles (certifikace textilií) a 30 % bluesign® APPROVED accessories (certifikace komponentů). Podle bluesign® CRITERIA se podmínky certifikace vztahují také na výrobce i společnost prodávající oblečení pod svou značkou.
RESPONSIBLE WOOL STANDARD
Responsible Wool Standard je příkladem certifikace, která se zaměřuje na dobré podmínky pro život zvířat. Konkrétně na ochranu ovcí a půdy na které se pasou. Certifikace obvykle začíná u farmářů a končí u oděvní značky.
FAIR WEAR
Fair Wear Foundation nevydává certifikace, které by zaručovaly dodržování jejích standardů a jak sami píší, není to jejich cílem. Organizace se snaží spolupracovat s firmami a továrnami na vylepšení pracovních podmínek v textilním odvětví.
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.