Tři nejlepší použité dárky

24. 11. 2021
Off

Byl by to asi pěkný fascikl, popsat zevrubně fenomén obdarovávání. Protože však nejsme sociologové, ale zero wastři, nemusíme se naštěstí zabývat záměrně zapomenutými cenovkami, nebo velebením jmen donorů a můžeme vám rovnou nabídnout tři velké příležitosti, jak násobit radost za pomoci dárků putujících z ruky do ruky.

1. Mamí, to Lego je nějaký použitý

Zatímco se dospělí budou hádat o tom, nakolik plastové hračky ubližují životnímu prostředí, obhajovat rozvíjení motorických schopností dětí nebo opěvovat tříbení dětské představivosti, děti pravděpodobně v mezičase poskládají nějakou tu lego farmu nebo robota. A věřte, že se jich najde spousta, které nové kostky nebudou potřebovat originál zabalené a rádi si pohrají s Legem z druhé ruky. Nechejte Lego kolovat. Když pošlete svoje Duplo dál (Připadá ten název k naštvání jenom mě, nebo všem, kteří už někdy na ty zatrolené kostky stoupli?), vesmír vám zajisté pošle náhradu pro odrostlejší stavitele.

Sousedské a přátelské výměny jsou asi nejvíc eko, ale dnešní svět nabízí i řadu dalších možností. Existují kamenné obchody s bazarovými kousky a v internetových bazarech je tato stavebnice tak rozšířená, že má kolikrát svoji vlastní kategorii.

Udržitelnější dárky na Vánoce - lego z druhé ruky.

2. Knihy

Následující dvě kategorie s sebou nesou jisté zamyšlení nad povahou duševního vlastnictví a podporou autorů a vydavatelů. Dalším předmětem, který může bez větších problémů putovat z ruky do ruky mezi přáteli nebo obdarovanými (pokud to tak máte nastavené), jsou totiž knihy. Písmenka z nich po přečtení nevykoukáte, takže jestli nemáte daný titul v plánu číst dokolečka dokola (omluva všem, kteří leží ve skriptech před zkouškami), věnujte je a půjčujte, kdykoliv to jde.

Okolo knížek se dá vůbec hodně uspořit. Nemusíte si kupovat vše, co chcete přečíst. V České republice je velice funkční síť veřejných knihoven. A co si koupit chcete, nemusí být nové. I knížek jsou plné bazary a antikvariáty. V poslední době se objevují i služby, které jsou přímo na prodej zánovních knížek zaměřené. Jde například Knihobot nebo Reknihy. A pokud necílíte na konkrétní tituly, knížky najdete k dispozici v řadě Knihobudek. I těch je už po republice tolik, že si vysloužily vlastní mapu!

A darované zánovní knihy? Každý to má nastavené jinak. Za mě žádný problém. Potěší mě i mnohokrát čtená knížka, která ukáže, že mě někdo blízký zná a ví, o co se zajímám. Neodvážím se ale generalizovat. Každý ctíme jiné způsoby, jak si vzájemně projevovat přízeň, náklonnost nebo lásku.

3. Únikovky a šifrovací hry

Na vzestupu byla v posledních letech obliba únikových a šifrovacích her. Následně se toto téma stalo obchodní příležitostí pro výrobce deskovek. Na trhu tak najdete celou řadu “únikovek”. Od relativně jednoduchých karetních sad, přes důmyslné hry s komponenty, které měří čas, vytvářejí 3D prvky pro hru nebo ověřují rozluštěné kódy a šifry.

Zatímco Dostihy a sázky si střihnete třeba každý víkend, jakmile jednou přijdete na kloub konkrétním hlavolamům, šifrám a hádankám v únikovkách, zmizí prvek napětí a neznáma a podruhé si zkrátka stejnou únikovku těžko zahrajete. Herním nadšencům tedy připomínáme možnost použité hry posílat dál.

U většiny her vám bude stačit, když budete úkoly vyplňovat na extra papír místo do odpovědních archů, nebo si před hrou některé materiály zkopírujete. A aby to bylo fér, můžete se domluvit s někým dalším a vyměňovat si vyzkoušenou hru za jinou. Některé firmy v jedné edici nabízejí větší množství her. Spravedlivě tak může každá skupinka nebo jednotlivec koupit jednu hru a pak je směňovat ve dvojicích nebo kruzích.

Veřejné knihovny mívají ve svém sortimentu v dnešní době vyjma tištěných knih už poměrně často také audioknihy a někdy také půjčují deskové hry. Knihovna vážně stojí za návštěvu.

Poslat dál můžete i energii

A když jsme u férovosti – výrobci a autoři her jistě počítali s tím, že je každá skupina odehraje pouze jednou. Někomu možná může kazit spaní, že za chvíle zábavy a napětí spravedlivě nezaplatí. Zkuste kontaktovat své oblíbené firmy a podpořit je finančním příspěvkem, aniž byste si kupovali vlatní hru. Asi chápete proč. Je tak možné šetřit zdroje a energie potřebné na výrobu a následnou likvidaci a taky na transport.

Možná tím nastartujeme novou vlnu a výrobci zavedou možnost platby za hru, kterou jste dostali z druhé ruky. Taková malá revoluce ;-). A nemusí zůstat pouze u her. Právě knihy si takové zacházení zaslouží také. Takových věcí určitě existuje řada.

Pozn. Tuto myšlenku nabízíme volně k dispozici tomu, kdo bude mít chuť ji uvést v život a záměr napomoci tím podpoře autorů.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.