Nejvíc EKO Vánoční stromeček
Většina článků na téma výběru udržitelného vánočního stromečku se omezuje na souboj živý stromek vs. umělý, ti osvícenější do výběru zařadí živý stromek v květináči. Já bych ráda probrala i varianty méně tradiční – „stromky“ vyrobené z věcí, které již máte doma.
Vezmeme to ale od začátku. Nejzásadnější otázka kolem vánočního stromečku zní:
Je víc EKO živý, nebo umělý stromeček?
V porovnání voňavý huňáč z přírody a šustivý huňáč z PVC není co řešit. Vliv na životní prostředí je možné zhodnotit, až když člověk vezme v úvahu všechny aspekty životního cyklu obou typů stromků. Více ekologický je přírodní stromeček a to hned z několika důvodů – má nižší uhlíkovou stopu, menší množství spotřebované energie při výrobě, během svého života uvolňuje menší množství (prakticky zanedbatelné) nebezpečných látek a vyprodukovaný odpad z něj je zpracovatelný a využitelný.
Já volím živý stromeček, po odstrojení větve ostříhám a použiji jako zimní ochranu rostlin v zahradě. Na jaře zbytky větví odnosím do bioodpadu. Centrální kmen se snažím využít též a to buď jako sloupek na zahradě, nebo k nějakým domácím projektům – ten loňský ještě čeká na výrobu svítidla nad jídelním stolem.
Aspekty životního cyklu obou nejčastějších typů stromků
Uhlíková stopa živého vánočního stromečku se zvyšuje vzdáleností dovozu stromku z plantáže. Ať už je to jakkoliv daleko, tak zaručeně blíže než Čína, odkud k Vám s největší pravděpodobností putuje stromek umělý. Navíc živý stromek při růstu (ca 6-8 let) produkuje kyslík a spotřebovává CO2, takže jeho bilance uhlíkové stopy může být i pozitivní. Naproti tomu k výrobě jednoho umělého stromku je potřeba přibližně stejné množství kyslíku, které vyprodukuje několik stovek živých stromků zhruba za 10 let. Pro plantáže k pěstování vánočních stromků se využívají neprodukční plochy, které by jinak zarostly plevelnými dřevinami například pod elektrovody, staré lesní školky, rekultivované plochy a ostatní pozemky vyčleněné z lesního půdního fondu.
Umělý stromek při výrobě spotřebuje energii, ropu, již zmíněný kyslík a navíc vyprodukuje škodlivé látky (dioxiny, buď toxického chlóru, nebo karcinogenního vinylchlorid monomeru (VCM)). To máme začátek cyklu – a co konec? Když doslouží živý stromek, pravda množství odpadu se kumuluje a je velké, jenže důležitější je typ odpadu – jedná se o bioodpad, který lze využít v kompostárnách a bioplynových stanicích. Když se skládkuje, tak se nic nestane, když se spálí, tak uvolní CO2, které stromek za ca 8 let nakumuloval. Jak se likviduje umělý stromek? PVC je nerecyklovatelné a má velmi dlouhou dobu rozkladu, při spalování unikají další toxické a rakovinotvorné látky. Některé starší stromečky mohou obsahovat i olovo. Ani ke skládkování není vhodný. I když umělý stromek může sloužit desetiletí, tak se stejně jednou stane nerecyklovatelným odpadem.
Stromkové alternativy
Pokud Vám teď spadnul kámen ze srdce, protože jste měli špatné svědomí, že se nechcete vzdát živého vánočního stromečku, tak super, můžete být klidní. Dejte si při nákupu záležet, aby nebyl moc z daleka a ideálně, aby měl certifikaci FSC (šetrně pěstovaný).
Pokud Vám ale výběr vrtá hlavou dál a nechcete produkovat kvůli zvyku žádný odpad, tak i pro Vás mám dobré zprávy.
Sympatickou volbou, kdy nevznikne odpad a Vy přesto budete mít doma živý strom, nabízí stromek zasazený v květináči. Například projekt Vánoční jedlička od Pražských lesů, kdy si koupíte jedli přibližně 1 m vysokou v květináči, kterou můžete na jaře hromadně zasadit na předem určené místo. Nevýhodou je vzezření stromku, které těžko uspokojí žhnoucí očička malých dětí, které čekají, že jim huňatý stromek zabere půlku obýváku. O živý strom v květináči se také musíte starat – aklimatizovat ho a nenechávat ho uvnitř dlouho (ideálně jen 4 dny), což je omezující, ale zato s ním na jaře zažijete nádherný pocit z nového vysazeného stromu. A teprve když se něj přijdete podívat po letech a zjistíte o kolik Vás ten prcek přerostl, tak budete náležitě hrdí.
Další možností je výroba vlastního, originálního, třeba i zero waste stromku. Zde je člověk omezen jen svými představami. Možností jsem viděla mnoho a roztřídila jsem je do následujících kategorií:
- využití odpadu – starých plechovek, kartonů od vajec, papíru, knih
- použití dřeva v prostoru
- použití větví v ploše – kombinace větve a provázky
- nazdobení fíkusu, nebo jiné stromovité pokojové rostliny
Viděla jsem vyrobené vánoční stromy z různých typů odpadů, třeba kartony od vajec naskládaná spirálovitě na sebe, nabarvená nazeleno a nazdobená. Působily sice masivním dojmem a tvarově i objemově stromek připomínaly, ale stejně si říkám, co s tím potom? Skladovat? Nebo hodit do směsného odpadu? Moc se mi to nezdá, nepřijde mi reálné jejich opakované použití.
Elegantnější volbou se mi jeví vytvoření stromu ze dřeva. Nadchly mě nazdobené dřevěné štafle! Nasvícené štafle vypadají fantasticky, prostor pod nimi je dostatečný a po vánocích je odstrojíte a odpad nevytvoříte žádný. Podobně mohou posloužit dřevěné tyče svázané nahoře jako týpí. Když si týpí doladíte průsvitnou látkou, nazdobíte ať už živými větvemi, nebo jen klasickými ozdobičkami, ale hlavně světýlky, tak ho můžete využít jako skvělou schovávačku nejen pro dárky, ale i pro děti. Dokonce se už prodávají dřevěné konstrukce, které tvarově velmi připomínají stromeček – uprostřed tyč, na které jsou otočné větve, které se ke špičce zužují. Po použití se větve stočí do plochy, stromek zabere méně místa, je opakovaně použitelný a je z přírodního materiálu. Stejně by mě ale víc než takovou to konstrukci kupovat lákalo si podobnou vyrobit.
Minimalistická verze vánočního stromu, která se věší na stěnu, představuje nazdobené různě dlouhé větve spojené provázky do tvaru stromu. Buď lze tvar vyrobit ze 3 větví po obvodu a uvnitř udělat síť z provázků pro zavěšení ozdobiček, nebo větve pověsit kaskádovitě horizontálně a provázky provléci skrz větve, nebo jakkoliv Vás napadne.
Vánoční stromeček tedy může vypadat jinak než tradiční zelený voňavý huňáč. Možná se i tradice živého stromku časem změní a zdobení větví se stane tradicí moderní. Ať už zvolíte jakýkoliv stromeček, důležité je, že z něj máte upřímnou radost a šíří u Vás pohodu.
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.