5 jednoduchých tipů, jak začít se zero waste a vydržet u toho

17. 1. 2021
Off
Zero waste je pojmenování pro životní styl. Životní styl, který je plný skvělých designových pomůcek od síťovek, tašek, pytlíčků a pytlů, přes značkové krabičky, sklenice a hrnky na kávu tzv. coffeecupy. Do nich se pak nakupuje značkové lattéčko, bio potraviny a eko produkty. Tak jsem občas propadala hrůze, že je to sakra drahý životní styl. Jenže to je jen falešný mýtus. Uvědomělý konzumerismus je lež. Předcházení vzniku odpadu, život či domácnost bez odpadu, jak se volně zero waste také překládá, je totiž úplně o něčem jiném. Primárně je třeba přemýšlet, co opravdu potřebuji, nepodlehnout reklamnímu tlaku firem a nenechat se vlákat do sítí vytváření dalšího odpadu.

Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (Zero Waste International Alliance) označuje zero waste etický, ekonomický, efektivní a vizionářský cíl, který směřuje lidi ke změně jejich životního stylu a postupů tak, aby napodobili udržitelné přírodní cykly, kde jsou všechny materiály a výrobky navrženy takovým způsobem, aby mohly být použity znovu. Není to žádná novinka roku. Zero waste zapojují do svého života jak jednotlivci, tak celé organizace, firmy, regiony nebo dokonce vlády (více).

Zero waste je cesta.

Změna životního stylu pro mě zní dost drasticky. Nechci svůj život ze dne na den překopat, ale věčné chození s košem k jedné, druhé i třetí popelnici mě taky pěkně otravuje. A to byl právě můj důvod pro začátek cesty k zero waste. Zero waste je opravdu cesta. V dnešní době by se cíle dobral jen čirý asketa. Proto ráda říkám, že za tím cílem jen jdu a snažím si udržet směr.

CO MI POMÁHÁ DRŽET KURZ A KORMIDLO

  1. parta kamarádů, kteří smýšlejí jako já
  2. pytle, pytlíky a pytlíčky, krabičky a sklenice
  3. druhá ruka
  4. půjčování a sdílení
  5. návyky

Parta přátel

Vhodná poučka je tady “Nikdy na to nebuď sám!”. Mně na začátku pomohla vlna, kterou vzedmula Bea Johnson a Bezobalu svou první konferencí. Upozornila mě na ni kamarádka. Prý by mě to mohlo zajímat, když tak dbám na tu ekologii. Jak jsem si to jednou přečetla, jako by se mi propojily obvody a všechen zero waste mi začal dávat smysl. Žiju v partě stejně naladěných lidí, a tak jsem měla možnost téma probrat a získat podporu. Ač se do toho přátelé třeba nevrhali stejnou rychlostí jako já. Když náhodou ztrácím dech a v tématu lenivým, dostávám od nich nový pohon a motivaci. Možná dom máte situaci, kdy doma příliš pochopení nezískáte. O to víc je pak důležité najít si nějakou spřízněnou duši, se kterou lze téma sdílet. Mohou to být spolu-zákazníci bezobalového obchodu, kam chodíte nakupovat, nebo to mohou být různé skupinky na sociálních sítích. Dnes už je z čeho vybírat. Nebojte se a zapojte se.

Pytlíky, krabičky, kelímky a sklenice

Věrní pomocníci a nenahraditelné náhrady jednorázových obalů. Je to skvělý začátek, jak snižovat množství obalů (především plastových) v našem koši. A je to opravdu jednoduché. Na poprvé si stačí vzít do obchodu svůj pytlík na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Pro oběd si dojít s vlastní krabičkou. Kávu si do kanceláře donést ve vlastním hrníčku nebo kelímku. Nebo dokonce překročit práh komfortu a zajít do bezobalového obchodu pro celý nákup. Když ještě nemáte vlastní oblíbený opakovatelně využitelný obal, stačí znovu použít jednorázový igeliťák nebo třeba kyblík od jogurtu. A nebo si jako punc toho, že to myslíte opravdu vážně, koupit první látkový pytlík či barevný termohrnek.

Věci z druhé ruky

Second hand je evergreen, který má u nás docela dlouhou historii. Jen občas svádí k příliš obřím nákupům za výhodnou cenu. Second hand se však netýká jen oblečení, se kterým je nejvíce spojovaný. Ony totiž všechny bazary, zastavárny, bleší trhy, Facebook skupiny a aplikace, které nabízejí věci už použité fungují stejně. A je to skvělá možnost, jak předcházet vzniku odpadu: využít věci, které už jednou vyrobené byly. Že danou věc nepotřebuji já, neznamená, že ji nemůže chtít někdo jiný. Ideální postup, když něco sháním, je poptat se nejdříve v rodině, v okruhu přátel a v neposlední řadě hodit dotaz na sociální sítě. Hned na to můžou přijít na řadu zmíněné kamenné i online bazary a secondhandy. 

Vlastnit společně

Pro snížení odpadu můžete nakupovat nové bez obalu nebo už jedno či vícekrát použité. Jsou však také věci, které používáte jen párkrát do roka, nebo dokonce jednou za více let. A u těch je škoda si je vůbec kupovat. V tomto případě je ideální si danou věc půjčit z půjčovny. Dnes už se rozšiřuje nabídka půjčoven a knihoven. Mimo klasické papírové knížky si můžete dojít do knihovny věcí (zatím v Praze a v Brně). Naprostou součástí života se staly půjčovny lyží, kol a koloběžek, půjčovny šatů i aut, čistících přístrojů i bagříků. S čím to ale stále vázne je společné sdílení věcí. Proč si nepořídit sekačku na trávu spolu se sousedem, když zahrady zvládne posekat obě? Co si pořídit sušičku na ovoce s rodinou přátel? Jak často použijete mixér, toastovač, palačinkovač, waflovač….? A potřebujete je vůbec všechny?

Photo by freestocks on Unsplash

Jak na nic nezapomenout

Spoustu skvělých rad často končí tím, že je prostě nezvládnu zapracovat do mého běžného režimu. Nakupovat do vlastních pytlíků? Odnést nákup v látkové tašce? Prima, jen si je nezapomenout vzít na ten nákup s sebou. Co jsem se za ty roky nakupování bez igeliťáků naučila je, být vždy připravena předem. A tak jsem si do malé kapsičky připravila pár látkových pytlíků (nebo použitých igelitových) a přidala látkovou tašku. Tenhle balíček nosím stále s sebou v kabelce. Když v pytlíku přinesu nákup domů, hned si náhradní (nebo ten samý po vysypání) vložím zpátky do batohu. Tím jsem zapomínání odbourala. Jako používají starší ročníky zaklínadlo K+M+B (klíče, mobil, brýle), můžete si vytvořit vlastní, které bude obsahovat set látkových obalů. Připravte si ho v předsíni u vchodových dveří. Když budete odcházet, spolu s klíči vezmete i pytlíky a tašku. Může pomoci i tabulka vedle dveří s obrázkem nebo popiskem.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.