Když láska vyhrává nad komercí

14. 2. 2021
Off
Jedno ze základních pravidel zero waste konceptu zní “kvalita je víc, než kvantita”.  Ono to totiž není jen zlaté pravidlo udržitelného života, je to obecné pravidlo, které můžeme uplatňovat v celém svém životě, a když mluvíme o vztazích, skoro by se chtělo říci, že to platí dvojnásob. Lákadel, která nás odvádějí od kvality a zamyšlení, zda to či ono skutečně potřebujeme, je ale v našem životě mnoho. Tak třeba svátek svatého Valentýna. To je den, který k nám přišel tak trochu nezvaně ze Spojených států a spíš než, aby vyjadřoval to, co původně označoval, tedy svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery, se v kontinentální Evropě usadil jako komerční svátek všech zamilovaných a tedy den, kdy tak trochu očekávám, že od milého nebo milé dostanu dárek. Na samotném svatém Valentýnovi samozřejmě není nic špatného, konečně i legenda, která pochází už z dob římské říše, vypráví o knězi Valentýnovi, který tajně oddával mladé páry i v době, kdy to římský císař Claudius II. zakazoval, protože se bál, že pak vojáci nebudou chtít odejít do boje. Za to byl nakonec samozřejmě odsouzen a popraven.
Míra dobrého vztahu se nerovná množství dárků.
Samotná legenda je v pořádku, umučení a následné svatořečení svatých je v křesťanské Evropě tradicí. Co ale podle mého názoru v pořádku není, to je přijetí tohoto svátku ve jménu komerčního zneužití a hry na city. Protože hádejte, kdo s oslavou tohoto svátku přišel a kdy? Svátek takový, jak ho známe dnes, se začal slavit až od 20. století. Do té doby bylo datum 14. února opomíjeno a málokdo  o svatém Valentýnovi věděl. Za obnovením, řekněme spíše rozšířením, této tradice nestál žádný kněz či papež, nýbrž podnikatel Američan Walter Scott. Svoji firmu na vánoční přáníčka rozšířil i na ta valentýnská a započal tak novodobou formu tohoto svátku. V evropských zemích se svátek sv. Valentýna zabydlel až koncem 20. století, kdy byl víceméně komerčně importován z USA. Tradice tzv. valentýnek, neboli přáníček a papírového vyznání lásky, se v našich končinách moc neujala, zato ale supermarkety, obchodní řetězce i výrobci sladkostí svátek hned nadšeně adoptovali.

Samotné prvotní valentýnky byly pokus, jak obchodně vykrýt plonkovou část roku. 

Photo by freestocks on Unsplash
Skoro to vypadá, jakoby nám valentýnský svátek nutil představu, že lásku musíme dokazovat koupí dárku. Jedno jakého, ale nějakého. Komerčně pojatý svátek nám teď může dobře posloužit jako vodítko, kudy se na své cestě za kvalitním a láskyplným vztahem nevydávat. Pokud chci svému milovanému protějšku vyznat lásku, je nejlepší dělat to kdykoli, co nejčastěji a třeba každý den. Místo dárku, kterým podporuji konzumní spotřebu, můžu přemýšlet nad tím, co můj partner ve skutečnosti potřebuje. Možná nepotřebuje ani tolik věcných dárků, protože ty nejdůležitější věci v životě už má, možná potřebuje především to, co za žádné peníze koupit nelze. Naši pozornost, lásku a pocit bezpečí. Naslouchat potřebám svým, ale i partnerovým, to je základ vztahu, který se může rozvíjet, ve kterém proudí energie a kde se oba partneři cítí spokojeně a naplněně. Tak jako každý správný hospodář ví, jak se starat o jabloně, aby plodily, oba partneři ve vztahu by měli vědět, že i o láskyplný vztah je potřeba pečovat. Z mých zkušeností péči nejlépe vystihuje pozornost a čas, který si v plné přítomnosti navzájem věnujeme. Vztah, o který pečujeme, není na rozdíl od věcí pomíjivý. Pojďme se tedy podívat na pár tipů, které mně osobně ve vztahu dělají velikou radost, sytí mé potřeby a naplňují mě radostí.

Dopis lásky

Když se vrátím k valentýnkám, papírový přáníčkům, která se jinde na Valentýna dávají, můžeme se jimi krásně inspirovat. Tak schválně, kdy naposledy jste svému partnerovi či partnerce napsali dopis? Krátké zprávy si posíláme denně, ale napsat delší dopis, zamyslet se nad tím, co vše bych chtěla druhému sdělit, za co bych chtěla poděkovat, co mu skutečně popřát, v čem ho chci podporovat, vzpomenout si na první setkání… to jsou pohlazení po duši, která druhého nasytí opravdovou láskou. Tvoření a kreativitě nemusíte klást žádné meze, využijte materiál, který doma máte, nemusíte kupovat perleťově nablýskaná přáníčka. Vezměte papír, pastelky, tužky, vodovky, dřevo, cokoliv co vás nadchne. Nechte probudit vaší fantazii a tvořte. Dáváte tím ze sebe pro druhého to nejsilnější, co máte.
Photo by freestocks on Unsplash

Společný výlet

I když vybírat ten pravý dárek můžete s láskou a trpělivostí, je tu stále ten samý problém, který zero wasteři řeší, jsou to další věci, které už doma mít nikdo nechce. Oprostěte se tedy od věcných darů a zkuste se zamyslet, jaký výlet byste společně mohli podniknout. Připravte výlet jako překvapení, nebo se plánování věnujte společně. Pokud už máte děti, věnujte si víkend bez dětí, kde budete jen sami dva a budete mít čas pouze na sebe. Pokud se rádi jen tak touláte přírodou, dopřejte si výlet bez plánování a zažijte skutečné tady a teď ruku v ruce se svým milovaným partnerem. Pokud máte raději větší pohodlí, zkuste zvolit neobvyklé místo, kde nebudete nikým rušeni. Věnujete tak oběma společný čas a zážitky, které ve vás přetrvají navždy.

Smyslná masáž

Doteky k lásce nerozlučně patří. Mohou být tlumočníkem našich citů a mohou rozpouštět mnohé bolesti. Muži i ženy si navzájem mohou dát tu nejkrásnější masáž, stačí naslouchat svému tělu, použít příjemný kokosový olej, zahřát si ruce a zeptat se svého partnera, co by si přál. Jak by sis přál, abych se tě dotýkal/a, to je kouzelná věta k objevování vlastních i cizích hranic, k nádhernému prožitku z doteků. Domluvte se dopředu, jestli masáž bude pouze smyslná nebo bude pokračovat v intimní. Povolte uzdu své fantazii a nebojte se experimentování. Při masáži není nic špatně, jen se nezapomínejte ptát svého partnera, zda je mu to, co děláte příjemné. Základ je dávat druhému masáž, která je příjemná jemu, ne pouze takovou jakou bych si ji představovala já.
Photo by freestocks on Unsplash
Namísto věcí, tak můžeme věnovat svou energii blízkým lidem a zážitkům, které s nimi podnikáme. Nemusíme být otroky věcí, můžeme být svobodnými lidmi, kteří svou energii věnují tomu, na kom a na čem jim skutečně záleží.

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.