Fucked up: Zero waste
záznam diskuzního večera
Vytvářet nulový odpad! No není to na hlavu?! Je to vůbec možné? Pojďte s námi vyslechnout úspěchy a fuck upy lidí, kteří se snaží koncept zero waste aplikovat v obcích, na festivalech nebo ve svém životě.
Kdo o tématu debatoval?
- Pavla Wernerová, finanční poradkyně a blogerka Za lepší život
- Ing. Ivo Kropáček za projekt Zero waste obce z Hnutí duha
- Viktorie Vítková za projekt Udržitelného odpadového hospodářství Open air festival z Cyrkl
- Lucie Rýzlerová, zero waste kuchařka v pražské restauraci Eska
Každý z nás vyprodukuje za rok přes 500 kg odpadů. To je jako bychom si domů přivedli 5 slůňat. Dá se takové množství vůbec znatelně omezit? A jak lze přecházet odpadu v celé obci a v čem je to specifické? Je vůbec možné na jednorázové venkovní akci, kde se běžně vyprodukuje až 100 tun odpadu, aplikovat principy zero waste? O tom a mnohem více jsme se bavili s našimi diskutujícími.
Naši hosté:
Pavla Wernerová
Pavla je propagátorkou ekologického způsobu života a zakladatelkou projektu Za lepší život, kterým se snaží inspirovat čtenáře, aby řešili ekologii ve všech sférách svých životů. Taktéž je autorkou knížky Konec doby odpadové a podcastu EKOmaniaci. Ve svém pracovním životě se věnuje finančnímu poradenství se zaměřením na investování do udržitelnějších zelených oblastí. Potkat ji můžete na jejím Instagramu @zalepsizivot.
Dlouhodobě rozšiřuje myšlenku udržitelnosti a ekologie v médiích a její články jste mohli vidět například v časopisech Heroine, Pravý domácí časopis či na webu Ekonews.
Ivo Kropáček
Vystudoval odpadové hospodářství na Vysokém učení technickém v Brně. Několik let pracoval v brněnské a pak olomoucké místní pobočce Hnutí DUHA. Nyní má na starost prosazování lepších recyklačních služeb pro domy a byty, legislativy podporující prevenci odpadu a zero waste certifikaci firem, měst a obcí. Napsal několik publikací, počínaje odbornými studiemi přes manuály pro radnice až po vzdělávací brožurky pro děti. Pokud potřebujete vědět, jak funguje podpora vratných lahví ve Švédsku nebo sběr tříděného odpadu v Curychu, narazili jste na toho pravého. Je členem Rady odpadového hospodářství – poradní instituce Ministerstva životního prostředí, Monitorovacího výboru OPŽP, Komise pro životní prostředí Rady Olomouckého kraje a zastupitelem podhorské obce na Olomoucku.
Viktorie Vítková
Jsem Country Manager of CZECHIA ve společnosti CYRKL- zdrojová platforma, která zachraňuje odpadní materiály ve firmách a hledá pro ně další či lepší využití, také se realizuji jako výzkumník v projektu TAČR jehož cílem je snižování negativních dopadů na festivalech a hlavně milovník přírody a udržitelného života, takže když můžu, tak běhám někde po lese nebo nořím ruce do hlíny na své zahradě.
Můj smysl života je ekologie a ochrana planety … Někdy mám pocit, že stojím proti balvanům a skalám…
Odpad je podle mého hanlivé slovo a naprosto špatné užívané označení.
Lucie Rýzlerová
Zero waste vnímám jako filozofii života a snažím se ho uplatňovat v každém aspektu mého života. Nejdůležitější je pro mě u jídla a potravinových řetězců, jelikož mám za sebou dlouhou kariéru v gastronomii. V mém snažení mě hodně namotivovala i stáž v dánském MAD, kde jsem se setkala s experty udržitelnosti a kolegy z gastronomie z celého světa. A když zrovna nebojuji s odpadem v kuchyni, snažím se o lepší města pro lidi na kole.
Kdo vás diskuzí provedl?
Diskuzi moderovala ředitelka neziskové organizace Bezobalu, z.ú. Veronika Nováčková. Zkušená zero waste průvodkyně, žena, která vede 4 roky neziskovku Bezobalu a téma předcházení vzniku odpadu je jejím denním chlebem.
Kde debata proběhla?
Debata proběhla kde jinde než v nejběžnějším cirkulárním prostředí Městské knihovny – Domu čtení v Praze Vršovicích, kde se pořádají mimo veřejných diskuzí i autorská čtení, komponované literární pořady, přednášky i akce pro děti a školy. To vše v prostředí uzpůsobeném pro pohodlí návštěvníků.
Radujte se s námi ze života bez odpadu a přispějte svými kroky k řešení odpadové krize. Je to lehčí, než se může zdát.
Akce se uskutečnila díky podpoře Hlavního města Prahy.
Chci dostávat novinky ze světa zero waste!
Podpořte udržitelný svět!
Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.