Fucked up: Obaly

záznam diskuzního večera

Je to postavené na hlavu. Obaly začínají požírat nás i naše okolí. V čem jsou špatné, proč se jim vyhýbat a jsou vůbec nějak prospěšné? A když už máme použít obaly, tak jaké?

Kdo o tématu debatoval?

  • prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D. MBA. z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie
  • Andrea Brožová z Mattoni za iniciativu Zálohujme
  • Ing. Jiří Sedlák za spolek bezobalových obchodů
  • Miroslav Myrončuk autor nápadu Jedlý kelímek

Obaly jsou všude kolem nás a obklopují nás i na místech, kde bychom to nečekali. Zároveň jsou účelově vyráběné na jedno použití, přesto se v přírodě rozkládají i několik desetiletí. Není to postavené na hlavu? Přiznejme si, jeden velký fuck up!

Diskutovali jsme o ekologické stopě různých druhů obalů. Které si máme vybírat? Jaká je jejich budoucnost? Jak zálohovat obaly, aby se snížila ekologická stopa? Je vůbec možné žít bez obalu a obchodovat bez obalu? Jaký vliv mají obaly nejen na naše životní prostředí, ale i na naše rozhodování v nákupu? O tom všem jsme se bavili s našimi diskutujícími.

Naši hosté:

Debata fucked up obaly

Vladimír Kočí

Vladimír Kočí se ve své odborné činnosti věnuje posuzování životního cyklu LCA, obecně problematice produktové ekologie a udržitelnosti. Kromě VŠCHT Praha přednáší na Fakultě architektury ČVUT Praha, na Přírodovědecké fakultě UK a na Vysoké škole umělecko-průmyslové. Vypracoval několik desítek studií LCA pro komerční i nekomerční subjekty. V současné době působí jako vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie. Je řešitelem několika výzkumných projektů zaměřených na LCA. Působí jako nezávislý posuzovatel studií LCA a EPD pro The International EPD System®.

Debata fucked up obaly

Andrea Brožová

Andrea se začala zabývat komunikací před více než dvanácti lety. Po nástupu do Mattoni 1873 se poprvé seznámila s pojmem cirkulární ekonomiky a úplně novým pojetím udržitelného podnikání. Poslední tři roky se intenzivně zabývá edukací a propagací oběhového hospodářství se zaměřením na oběh nápojových obalů – tedy materiálů PET, hliník a sklo. Působí jako mluvčí iniciativy Zálohujme.cz, která sdružuje na dvacítku firem usilujících o nastartování cirkulární recyklace nápojových obalů v Česku. Pod petici za zavedení zálohového systému sebrala více než 35 000 podpisů.

Diskuzní večer Fucked Up Obaly

Jiří Sedlák

Jiří Sedlák je finančním ředitelem třech bezobalových prodejen Bezobalu v Praze, kde s jeho týmem vede školicí středisko, které organizuje kurzy pro zájemce o otevření bezobalového obchodu. Zároveň je důležitým členem spolku bezobalových obchodů, kde se podnikatelé navzájem inspirují a společně řeší své know how v legislativě, dodavatelů i sortimentu. Jiří pro tento spolek nechal vytvořit bezobalovou wikipedii, kde si zájemci mohou dočíst odpovědi na nejčastější otázky.

Diskuzní večer Fucked Up Obaly

Miroslav Myrončuk

Miroslav Myrončuk vystudoval Newton College v Praze, společně se Zuzanou Zvěřovou navrhli ekologickou alternativu k plastovému a papírovému nádobí. Založili firmu a začali vyrábět kelímky, které je možné sníst. Kelímky jsou přírodní a veganské a jsou vhodné na studené i horké nápoje.

Workshopem o zero waste provádí zkušená průvodkyně Veronika, ředitelka neziskovky Bezobalu.

Kdo vás diskuzí provedl?​

Diskuzi moderovala ředitelka neziskové organizace Bezobalu, z.ú. Veronika Nováčková. Zkušená zero waste průvodkyně, žena, která vede 4 roky neziskovku Bezobalu a téma předcházení vzniku odpadu je jejím denním chlebem. 

Dům čtení - knihovna Praha Vršovice - debata Fucked up Obaly - Bezobalu

Kde debata proběhla?

Debata proběhla kde jinde než v nejběžnějším cirkulárním prostředí Městské knihovny – Domu čtení v Praze Vršovicích, kde se pořádají mimo veřejných diskuzí i autorská čtení, komponované literární pořady, přednášky i akce pro děti a školy. To vše v prostředí uzpůsobeném pro pohodlí návštěvníků.

Radujte se s námi ze života bez odpadu a přispějte svými kroky k řešení odpadové krize. Je to lehčí, než se může zdát.

Akce se uskutečnila díky podpoře Hlavního města Prahy.

Podpora Hlavního města Prahy

Chci dostávat novinky ze světa zero waste!

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.