Fucked up: Greenwashing

záznam diskuzního večera

Co je to greenwashing a jak ho poznám?

Udržitelným rozvojem se dnes zabývá kde kdo. Firmy, instituce i státní správa. Vzniká mnoho nových inspirativních řešení. Bohužel některé se „zeleně“ jen tváří.

Kdo o tématu debatoval?

  • MICHAELA THOMAS, majitelka etického design packagingového studia Butterfly and hurricanes
  • JANA BÁBIKOVÁ, PR manažerka v CIRA Advisory, která zavádí cirkulární ekonomiku do firem a nabízí jim komunikační služby
  • MATYÁŠ RIEGER absolventem marketingové komunikace a public relations na fakultě sociálních věd na UK se zaměřením na etiku strategické komunikace

Jak poznáme, zda to firma dlouhodobě s udržitelností myslí vážně nebo je to jen marketingový tah?

Kde greenwashing začíná a kde končí?

Jaký vliv má klamavý marketing na zákazníky?

Jak komunikovat nové, cirkulárně fungující, firmy a jaké nejčastější chyby dělají?

Těmto fuckupům v komunikaci jsme se společně podívali na zoubek s našimi diskutujícími. 

Naši hosté:

Fucked up Greenwashing Míša Thomas

Michaela Thomas

Jinak než marketingově firmy komunikovat nemůžou. To nejde. Nebo ne?
Míša Thomas je majitelka etického design packagingového studia Butterflies and Hurricanes a členka iniciativy No Greenwashing. Na prvním místě se, ale cítí být obyvatelkou planety Země, člověkem a ženou. Tyto její role formují vše, co v životě dělá. Součástí jejího arsenálu pro velké systémové změny je design a myšlenkový směr matering, kterým její designerské studio žije od roku 2019.
Mattering firmám pomáhá stát se tím, čím skutečně jsou. Namísto tabulek, grafů a analýz používá jemnohmotné a niterné procesy. V nich zrcadlí a odlupuje nepotřebné slupky, čímž vzniká prostor pro vyprávění Nového příběhu.

Fucked up Greenwashing Jana Basiková

Jana Bábiková

Velké firmy to s tou udržitelností prostě nemyslí vážně. Je to jen na oko. Nebo ne?
Jana Bábiková se v CIRA Advisory věnuje komunikaci. Pomáhá společnostem vytvářet komunikační strategie, konzultuje jejich PR a mediální vztahy. V neposlední řadě rozvíjí téma greenwashingu mezi českými firmami.
Kariéru odstartovala v Nano Energies, kde se podílela na kompletním rebrandingu společnosti. Vystudovala obor Evropská studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Umí se skvěle naladit na klientovy potřeby a nastavit celkovou komunikaci s ohledem na udržitelné smýšlení

Fucked up Greenwashing Matyáš Rieger

Matyáš Rieger

Matyáš Rieger je absolventem bakalářského programu marketingové komunikace a PR na fakultě sociálních věd při Univerzitě Karlově. V současnosti na této fakultě pokračuje studiem navazujícího magisterského oboru Strategické komunikace. Pracovně se věnuje osvětovým kampaním ve zdravotnictví pod firmou Havas PR. V akademickém prostředí se zabývá především etikou strategické komunikace, zejména různými typy „washingů“. Kromě toho se také aktivně věnuje kulturní antropologii, kterou od tohoto roku studuje na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém volném čase spolupracuje s neziskovými organizacemi, jako Rezekvítek, nebo Hnutí brontosaurus.V rámci spolupráce s CIRAA se již od počátku podílel na tvorbě metodiky ke greenwashingu.

Workshopem o zero waste provádí zkušená průvodkyně Veronika, ředitelka neziskovky Bezobalu.

Kdo vás diskuzí provedl?​

Diskuzi moderovala ředitelka neziskové organizace Bezobalu, z.ú. Veronika Nováčková. Zkušená zero waste průvodkyně, žena, která vede 4 roky neziskovku Bezobalu a téma předcházení vzniku odpadu je jejím denním chlebem. 

Dům čtení - knihovna Praha Vršovice - debata Fucked up Obaly - Bezobalu

Kde debata proběhla?

Debata proběhla kde jinde než v nejběžnějším cirkulárním prostředí Městské knihovny – Domu čtení v Praze Vršovicích, kde se pořádají mimo veřejných diskuzí i autorská čtení, komponované literární pořady, přednášky i akce pro děti a školy. To vše v prostředí uzpůsobeném pro pohodlí návštěvníků.

Radujte se s námi ze života bez odpadu a přispějte svými kroky k řešení odpadové krize. Je to lehčí, než se může zdát.

Akce se uskuteční díky podpoře Hlavního města Prahy.

Podpora Hlavního města Prahy

Chci dostávat novinky ze světa zero waste!

Podpořte udržitelný svět!

Umožňujeme lidem trvalý, bezplatný a snadný přístup k informacím o zero waste. Děkujeme, že podporujete naši práci.